Chanda Turner

Participates in 1 Session

Sessions in which Chanda Turner participates

Saturday 5 October, 2019

Time Zone: EDT/(GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
2:30 PM
2:30 PM

Sessions in which Chanda Turner attends

Thursday 3 October, 2019

Time Zone: EDT/(GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

Workshop

Polina Anang, University of Manitoba (Moderator)

Lydia Haqpi (Moderator)

Ellen Gordon (Moderator)

DoubleTree par Hilton Montréal - Symphonie 4 (on Level 5)

Session

Mathieu Landriault (Moderator)

10:45 AM
10:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

Round Table

José Gérin-Lajoie (Moderator)

DoubleTree par Hilton Montréal - Soprano C (on Level 4)

Panel

Looee Okalik (Moderator)

Looee Okalik (Participant)

LISA KOPERQUALUK (Participant)

1:45 PM
1:45 PM

DoubleTree par Hilton Montréal - Soprano B (on Level 4)

Panel

Stephan Schott (Participant)

Jamie Desautels (Participant)

Elizabeth Anavilok (Participant)

Christine Porter (Participant)

Chantal Langlois, GN-Dept Health (Kitikmeot) (Participant)

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

Panel

Bryan Vandenbrink, Polar Knowledge Canada (Participant)

Angulalik Pedersen, Polar Knowledge Canada (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Opening Ceremony 30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Heather Igloliorte, Inuit Futures in Arts Leadership: The Pilimmaksarniq/Pijariuqsarniq Project (Moderator)

Richard Compton, Université du Quebec à Montreal (Moderator)

4:30 PM
4:30 PM
Keynote 1: Lisa Koperqualuk 1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Keynote

LISA KOPERQUALUK (Participant)

5:30 PM
5:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Friday 4 October, 2019

Time Zone: EDT/(GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Identity 1 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3140

Session

Sea Ice 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R830

Session

Food 1 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-1410

Session

Mark Stoller, University of British Columbia (Moderator)

Law & Justice 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3120

Session

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 2: Dalee Sambo Dorough 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

DALEE SAMBO DOROUGH, INUIT CIRCUMPOLAR COUNCIL (Participant)

1:15 PM
1:15 PM
Keynote 3: Aaju Peter 1 hour, 1:15 PM - 2:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Aaju Peter (Participant)

2:30 PM
2:30 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Agora Hydro-Québec (CO-R500)

Session

Glorya Pellerin (Moderator)

Anthropology 2 1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Science Biology pavilion (SB) - SB-M210

Session

Geography 1 1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R830

Session

Dawn Bazely, York University (Moderator)

Food 2 1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-1410

Session

4:15 PM
4:15 PM

Talk

Natasha Lyons (Participant)

Lisa Hodgetts, The University of Western Ontario (Participant)

Mervin Joe, Parks Canada; Inuvialuit Living History Project (Participant)

Animals 1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R830

Session

Research 1 1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3120

Session

7:30 PM
7:30 PM

Montreal Museum of Fine Arts - Bourgie Hall | Salle Bourgie

Lynda Brown, Siqiniup Qilauta (Participant)

Heidi Langille (Participant)

David Newland (Participant)

Saturday 5 October, 2019

Time Zone: EDT/(GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Climate 1 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3580

Session

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 4: Alethea Arnaquq-Baril 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Alethea Arnaquq-Baril, Red Marrow Media (Participant)

1:15 PM
1:15 PM
Keynote 5: Ruth Kaviok 1 hour, 1:15 PM - 2:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Ruth Kaviok (Participant)

4:15 PM
4:15 PM
Climate 2 1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3580

Session

Talk

Sheena Adams, Arctic Energy Alliance (Participant)

4:45 PM
4:45 PM

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: EDT/(GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Geography 2 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3340

Session

Arctic 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3540

Session

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 6: Natan Obed 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Natan Obed, Inuit Tapiriit Kanatami (Participant)

1:15 PM
1:15 PM
Geography 3: Mapping 1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3340

Session

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3120

Panel

Alexander Castleton (Participant)

Alexander Castleton (Moderator)

2:15 PM
2:15 PM

Talk

Natalie Carter (Participant)

Shirley Tagalik, Aqqiumavvik Society (Participant)

Gita Ljubicic, McMaster University (Participant)

3:00 PM
3:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Panel

Heather Campbell, Library and Archives Canada (Moderator)