You are logged in as an admin user. This page is cached for performance until Sat, 13 Aug 2022 05:26:31 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Megan Sheremata

Participates in 1 Session

Sessions in which Megan Sheremata participates

Saturday 5 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
10:00 AM
10:00 AM

Talk

Lucassie Arragutainaq, Arctic Eider Society (Participant)

Megan Sheremata (Participant)

Sessions in which Megan Sheremata attends

Thursday 3 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

10:00 AM
10:00 AM

Walking Tour

Christopher Fletcher (Moderator)

Annie Pisuktie (Moderator)

1:45 PM
1:45 PM

Workshop

Veronica Flowers (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

4:00 PM
4:00 PM
Opening Ceremony
30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Heather Igloliorte, Inuit Futures in Arts Leadership: The Pilimmaksarniq/Pijariuqsarniq Project (Moderator)

Richard Compton, Université du Quebec à Montreal (Moderator)

4:30 PM
4:30 PM
Keynote 1: Lisa Koperqualuk
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Keynote

LISA KOPERQUALUK (Participant)

5:30 PM
5:30 PM
Performance by Nunavik Sivunitsavut Students
30 minutes, 5:30 PM - 6:00 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

6:00 PM
6:00 PM
iNuit Blanche
4 hours, 6:00 PM - 10:00 PM

Friday 4 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

9:00 AM
9:00 AM
Art 1: Identity
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Président-Kennedy Pavilion (PK) - PK-1140

Session

Charissa von Harringa, Concordia University (Moderator)

Inuit Art/Crafts Sale (Friday)
8 hours, 9:00 AM - 5:00 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

Public Event

Margaret Andersen (Moderator)

Lydia Audlaluk, Anouapik Beadwork (Moderator)

Karen Fleming, Karen Fleming Native Crafts (Moderator)

Susan Onalik (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

Elizabeth Appadoo, Amautiga (Moderator)

Victoria Okpik, On my own as a vendor (Moderator)

Allison Irqumia (Moderator)

Nicoletta Mesher (Moderator)

Jennifer Ullulaq, Nattilik Heritage Centre (Moderator)

Tanya Jones (Moderator)

Education 1: Language
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Session

Identity 1
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3140

Session

Sea Ice
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R830

Session

Ice-breaker 2
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3260

Session

cécile de sérigny, Consultante (Moderator)

Marion Mace, Inuvik Greenhouse (Moderator)

10:30 AM
10:30 AM
Coffee Break
15 minutes, 10:30 AM - 10:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 2: Dalee Sambo Dorough
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

DALEE SAMBO DOROUGH, INUIT CIRCUMPOLAR COUNCIL (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Lunch (provided)
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

1:15 PM
1:15 PM
Keynote 3: Aaju Peter
1 hour, 1:15 PM - 2:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Aaju Peter (Participant)

2:15 PM
2:15 PM
Coffee Break
15 minutes, 2:15 PM - 2:30 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

2:30 PM
2:30 PM

Workshop

Veronica Flowers (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

Linguistics 2: Revitalization 1
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R820

Session

Stanca Somesfalean, UQAM (Moderator)

Health 2
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3220

Session

Murielle Mailhac, Concordia University (Moderator)

Geography 1
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R830

Session

Dawn Bazely, York University (Moderator)

4:00 PM
4:00 PM
Break
15 minutes, 4:00 PM - 4:15 PM
4:15 PM
4:15 PM

Workshop

Veronica Flowers (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

Animals
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R830

Session

Education 3: Language
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Session

Naullaq Arnaquq, University of PEI (Moderator)

Youth 2
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3140

Session

Lisa Hodgetts, The University of Western Ontario (Moderator)

Research 1
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3120

Session

Saturday 5 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Health 4
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3220

Session

Climate 1
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3580

Session

10:30 AM
10:30 AM
Coffee Break
15 minutes, 10:30 AM - 10:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

11:45 AM
11:45 AM
Lunch (provided)
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Geography 2
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3340

Session

Research 2
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3120

Round Table

Karen Kelley (Moderator)

Linguistics 7: Revitalization 3
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3260

Session

Alana Johns (Moderator)

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 6: Natan Obed
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Natan Obed, Inuit Tapiriit Kanatami (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Lunch (provided)
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

1:15 PM
1:15 PM

Workshop

Veronica Flowers (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

Design 2
1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3220

Session

Geography 3: Mapping
1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3340

Session

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3580

Panel

Jrene Rahm (Moderator)

Jackie Kidd, Arctic Eider Society (Participant)

Shirley Tagalik, Aqqiumavvik Society (Participant)

Charlie Nowkawalk, Kativik Ilisarniliriniq (Participant)

Loïc Fauteux-Goulet (Participant)

Vincent L'Hérault, ARCTIConnexion (Participant)

Tim Anaviapik Soucie, ARCTIConnexion (Participant)

Education 11: Cross-cultural
1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3620

Session

3:00 PM
3:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Panel

Heather Campbell, Library and Archives Canada (Moderator)

Share this