rozanne junker

Participates in 1 Session

Sessions in which rozanne junker participates

Friday 4 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
5:15 PM
5:15 PM

Talk

rozanne junker (Participant)

Sessions in which rozanne junker attends

Thursday 3 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
4:30 PM
4:30 PM
Keynote 1: Lisa Koperqualuk
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Keynote

LISA KOPERQUALUK (Participant)

5:30 PM
5:30 PM
Performance by Nunavik Sivunitsavut Students
30 minutes, 5:30 PM - 6:00 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

6:00 PM
6:00 PM
iNuit Blanche
4 hours, 6:00 PM - 10:00 PM

Friday 4 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

9:00 AM
9:00 AM
Book Fair (Friday)
8 hours, 9:00 AM - 5:00 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

Public Event

Inuit Art/Crafts Sale (Friday)
8 hours, 9:00 AM - 5:00 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

Public Event

Margaret Andersen (Moderator)

Lydia Audlaluk, Anouapik Beadwork (Moderator)

Karen Fleming, Karen Fleming Native Crafts (Moderator)

Susan Onalik (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

Elizabeth Appadoo, Amautiga (Moderator)

Victoria Okpik, On my own as a vendor (Moderator)

Allison Irqumia (Moderator)

Nicoletta Mesher (Moderator)

Jennifer Ullulaq, Nattilik Heritage Centre (Moderator)

Tanya Jones (Moderator)

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-2620

Session

Daniel Chartier, Université du Quebec à Montreal (Moderator)

10:30 AM
10:30 AM
Coffee Break
15 minutes, 10:30 AM - 10:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 2: Dalee Sambo Dorough
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

DALEE SAMBO DOROUGH, INUIT CIRCUMPOLAR COUNCIL (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Lunch (provided)
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

1:15 PM
1:15 PM
Keynote 3: Aaju Peter
1 hour, 1:15 PM - 2:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Aaju Peter (Participant)

2:15 PM
2:15 PM
Coffee Break
15 minutes, 2:15 PM - 2:30 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

2:30 PM
2:30 PM
Art 2
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Président-Kennedy Pavilion (PK) - PK-1140

Session

Alysa Procida, Inuit Art Foundation (Moderator)

Workshop

Veronica Flowers (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

4:00 PM
4:00 PM
Break
15 minutes, 4:00 PM - 4:15 PM
4:15 PM
4:15 PM
Art 3
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Président-Kennedy Pavilion (PK) - PK-1140

Session

Amy Prouty, Concordia University (Moderator)

Workshop

Veronica Flowers (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

7:30 PM
7:30 PM

Montreal Museum of Fine Arts - Bourgie Hall | Salle Bourgie

Lynda Brown, Siqiniup Qilauta (Participant)

Heidi Langille (Participant)

David Newland (Participant)

Saturday 5 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Continental Breakfast
1 hour, 8:00 AM - 9:00 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

9:00 AM
9:00 AM
Inuit Art/Crafts Sale (Saturday)
8 hours, 9:00 AM - 5:00 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

Public Event

Margaret Andersen (Moderator)

Lydia Audlaluk, Anouapik Beadwork (Moderator)

Karen Fleming, Karen Fleming Native Crafts (Moderator)

Susan Onalik (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

Elizabeth Appadoo, Amautiga (Moderator)

Victoria Okpik, On my own as a vendor (Moderator)

Allison Irqumia (Moderator)

Nicoletta Mesher (Moderator)

Jennifer Ullulaq, Nattilik Heritage Centre (Moderator)

Tanya Jones (Moderator)

Design 1
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3560

Session

Archeology 1
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3120

Session

Deirdre Elliott (Moderator)

10:30 AM
10:30 AM
Coffee Break
15 minutes, 10:30 AM - 10:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 4: Alethea Arnaquq-Baril
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Alethea Arnaquq-Baril, Red Marrow Media (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Lunch (provided)
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

1:15 PM
1:15 PM
Keynote 5: Ruth Kaviok
1 hour, 1:15 PM - 2:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Ruth Kaviok (Participant)

2:15 PM
2:15 PM
Coffee Break
15 minutes, 2:15 PM - 2:30 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

2:30 PM
2:30 PM
Archeology 2
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3120

Session

Lisa Rankin, Memorial University of Newfoundland (Moderator)

Workshop

Veronica Flowers (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

Film 1
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3560

Session

Julie Rak, University of Alberta (Moderator)

4:00 PM
4:00 PM
Break
15 minutes, 4:00 PM - 4:15 PM
4:15 PM
4:15 PM

Workshop

Veronica Flowers (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

Archives 2
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3540

Session

Religion & History
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3720

Session

Javier Arnaut, University of Greenland (Moderator)

Archeology 3
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3120

Session

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Continental Breakfast
1 hour, 8:00 AM - 9:00 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

9:00 AM
9:00 AM
Art 4
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3560

Panel

Research 2
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3120

Round Table

Karen Kelley (Moderator)

Workshop

Veronica Flowers (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

10:30 AM
10:30 AM
Coffee Break
15 minutes, 10:30 AM - 10:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 6: Natan Obed
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Natan Obed, Inuit Tapiriit Kanatami (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Lunch (provided)
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

1:15 PM
1:15 PM
Archives 3
2 hours, 1:15 PM - 3:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3540

Workshop

Workshop

Veronica Flowers (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

Design 2
1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3220

Session

Film 3
2 hours, 1:15 PM - 3:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3140

Session

3:00 PM
3:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Panel

Heather Campbell, Library and Archives Canada (Moderator)