You are logged in as an admin user. This page is cached for performance until Mon, 27 Jun 2022 23:36:08 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Chris Gismondi

Participates in 1 Session

Sessions in which Chris Gismondi participates

Friday 4 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM

Sessions in which Chris Gismondi attends

Thursday 3 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
1:45 PM
1:45 PM

Workshop

Veronica Flowers (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

6:00 PM
6:00 PM
iNuit Blanche
4 hours, 6:00 PM - 10:00 PM

Friday 4 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Inuit Art/Crafts Sale (Friday)
8 hours, 9:00 AM - 5:00 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

Public Event

Margaret Andersen (Moderator)

Lydia Audlaluk, Anouapik Beadwork (Moderator)

Karen Fleming, Karen Fleming Native Crafts (Moderator)

Susan Onalik (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

Elizabeth Appadoo, Amautiga (Moderator)

Victoria Okpik, On my own as a vendor (Moderator)

Allison Irqumia (Moderator)

Nicoletta Mesher (Moderator)

Jennifer Ullulaq, Nattilik Heritage Centre (Moderator)

Tanya Jones (Moderator)

1:15 PM
1:15 PM
Keynote 3: Aaju Peter
1 hour, 1:15 PM - 2:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Aaju Peter (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
Art 2
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Président-Kennedy Pavilion (PK) - PK-1140

Session

Alysa Procida, Inuit Art Foundation (Moderator)

7:30 PM
7:30 PM

Montreal Museum of Fine Arts - Bourgie Hall | Salle Bourgie

Lynda Brown, Siqiniup Qilauta (Participant)

Heidi Langille (Participant)

David Newland (Participant)

Saturday 5 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Design 1
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3560

Session

Inuit Art/Crafts Sale (Saturday)
8 hours, 9:00 AM - 5:00 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

Public Event

Margaret Andersen (Moderator)

Lydia Audlaluk, Anouapik Beadwork (Moderator)

Karen Fleming, Karen Fleming Native Crafts (Moderator)

Susan Onalik (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

Elizabeth Appadoo, Amautiga (Moderator)

Victoria Okpik, On my own as a vendor (Moderator)

Allison Irqumia (Moderator)

Nicoletta Mesher (Moderator)

Jennifer Ullulaq, Nattilik Heritage Centre (Moderator)

Tanya Jones (Moderator)

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 4: Alethea Arnaquq-Baril
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Alethea Arnaquq-Baril, Red Marrow Media (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
Film 1
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3560

Session

Julie Rak, University of Alberta (Moderator)

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3720

Session

Birgit Kleist Pedersen, University of Greenland (Moderator)

Jette Rygaard (Moderator)

Rosannguaq Rossen, Univeristy of Greenland (Moderator)

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Art 4
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3560

Panel

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 6: Natan Obed
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Natan Obed, Inuit Tapiriit Kanatami (Participant)

3:00 PM
3:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Panel

Heather Campbell, Library and Archives Canada (Moderator)

Share this