Douglas Wharram

Memorial University
Participates in 1 Session

Sessions in which Douglas Wharram participates

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
1:15 PM
1:15 PM

Workshop

Mark Turner, OKâlaKatiget Society & Memorial University of Newfoundland (Moderator)

Jennelle Doyle (Participant)

Brendan Griebel (Participant)

Anita Kora (Moderator)

Jessica Kotierk, Nunavut Film Development Corp. (Participant)

Kyle Crotty, Nunatsiavut Government (Participant)

Heather Campbell, Library and Archives Canada (Participant)

James Gorton, Hudson's Bay Company Archives (Participant)

Sarah Gauntlett, Avataq Cultural Institute (Participant)

Manitok Thompson (Participant)

Douglas Wharram, Memorial University (Participant)

Jameson C. Brant, Canadian Museum of History (Participant)

Sessions in which Douglas Wharram attends

Thursday 3 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Panel

Shelley Tulloch, University of Winnipeg (Participant)

Shelley Tulloch, University of Winnipeg (Moderator)

Yasmine Charara, Kativik Ilisarniliriniq (Moderator)

Yasmine Charara, Kativik Ilisarniliriniq (Participant)

Book Fair (Thursday)
6 hours, 9:00 AM - 3:00 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

Public Event

10:00 AM
10:00 AM

Walking Tour

Christopher Fletcher (Moderator)

Annie Pisuktie (Moderator)

1:45 PM
1:45 PM

Talk

Mark Turner, OKâlaKatiget Society & Memorial University of Newfoundland (Participant)

Kyle Crotty, Nunatsiavut Government (Participant)

DoubleTree par Hilton Montréal - Soprano C (on Level 4)

Panel

Aluki Kotierk, Nunavut Tunngavik Incorporated (Participant)

Louis Tapardjuk, Inuit Uqausinginnik Taiguusiliuqtiit (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Opening Ceremony
30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Heather Igloliorte, Inuit Futures in Arts Leadership: The Pilimmaksarniq/Pijariuqsarniq Project (Moderator)

Richard Compton, Université du Quebec à Montreal (Moderator)

6:00 PM
6:00 PM
iNuit Blanche
4 hours, 6:00 PM - 10:00 PM

Friday 4 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Linguistics 1
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R820

Session

Elizabeth Smith, UQAM (Moderator)

Talk

Louis-Jacques Dorais (Participant)

9:30 AM
9:30 AM
11:45 AM
11:45 AM
Lunch (provided)
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

2:30 PM
2:30 PM

Talk

Burke Tocasie, Government of Nunavut (Participant)

Talk

Mark Watson (Participant)

Naluturuk Weetaluktuk, Nipivut (Participant)

Annie Pisuktie (Participant)

Sara Breitkreutz (Participant)

Linguistics 2: Revitalization 1
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R820

Session

Stanca Somesfalean, UQAM (Moderator)

3:00 PM
3:00 PM

Talk

Susan Enuaraq, Government of Nunavut (Participant)

3:30 PM
3:30 PM

Talk

Saa Pitsiulak, Government of Nunavut (Participant)

4:15 PM
4:15 PM
Linguistics 3
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R820

Session

Anna Berge (Moderator)

4:45 PM
4:45 PM

Talk

Tom Gordon (Participant)

Talk

Jaypeetee Arnakak, Inhabit Education (Participant)

Louis-Jacques Dorais (Participant)

Alana Johns (Participant)

Talk

Shanley Allen, University of Kaiserslautern (Participant)

5:15 PM
5:15 PM
Oral Transmission of Literacy - Martha MacDonald
30 minutes, 5:15 PM - 5:45 PM
  Part of: Literacy

Talk

Martha MacDonald (Participant)

Century of changes - Julien Carrier
30 minutes, 5:15 PM - 5:45 PM
  Part of: Linguistics 3

Talk

Julien Carrier (Participant)

5:45 PM
5:45 PM

Talk

Mark Turner, OKâlaKatiget Society & Memorial University of Newfoundland (Participant)

Saturday 5 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Book Fair (Saturday)
8 hours, 9:00 AM - 5:00 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

Public Event

11:45 AM
11:45 AM
Lunch (provided)
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

2:30 PM
2:30 PM
Linguistics 5: Standardization
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-2580

Session

Tom Leu, UQAM (Moderator)

Talk

Jeela Palluq-Cloutier, Inuit Uqausinginnik Taiguusiliuqtiit (Participant)

3:25 PM
3:25 PM

Talk

Taylor Ellis, University of Manitoba (Participant)

4:15 PM
4:15 PM
Linguistics 6: Revitalization 2
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-2580

Session

Kumiko Murasugi, Carleton University (Moderator)

4:45 PM
4:45 PM

Talk

Martha Arnarauyak (Participant)

Amie Hay (Participant)

Bettina Spreng, University of Saskatchewan (Participant)

5:15 PM
5:15 PM

Talk

Shirley Jararuse, Nunatsiavut Government (Participant)

Alana Johns (Participant)

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Linguistics 7: Revitalization 3
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3260

Session

Alana Johns (Moderator)

Talk

Paige MacDougall, Nunavut Deaf Society (NDS) (Participant)

Sandy Kownak, Nunavut Deaf Society (NDS) (Participant)

Jamie MacDougall (Participant)

9:30 AM
9:30 AM

Talk

Kumiko Murasugi, Carleton University (Participant)

Robyn Martin, Nunatsiavut Government - Dept of Culture Recreation and Tourism (Participant)

Talk

Tim Borlase (Participant)

Martha MacDonald (Participant)

10:00 AM
10:00 AM

Talk

Derek Rasmussen, Simon Fraser University (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Lunch (provided)
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

1:15 PM
1:15 PM

Talk

Brenda Putulik, Nunavut Arctic College (Participant)

Linguistics 9
1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3720

Session

Julien Carrier (Moderator)

Workshop

Mark Turner, OKâlaKatiget Society & Memorial University of Newfoundland (Moderator)

Jennelle Doyle (Participant)

Brendan Griebel (Participant)

Anita Kora (Moderator)

Jessica Kotierk, Nunavut Film Development Corp. (Participant)

Kyle Crotty, Nunatsiavut Government (Participant)

Heather Campbell, Library and Archives Canada (Participant)

James Gorton, Hudson's Bay Company Archives (Participant)

Sarah Gauntlett, Avataq Cultural Institute (Participant)

Manitok Thompson (Participant)

Douglas Wharram, Memorial University (Participant)

Jameson C. Brant, Canadian Museum of History (Participant)

Linguistics 8: Writing
1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3260

Session

1:45 PM
1:45 PM

Talk

Chieu Nguyen, Google Japan G.K. (Participant)

Talk

Alex Stefanelli (Participant)

2:15 PM
2:15 PM

Talk

Matthew Schuurman, Université du Quebec à Montreal (Participant)