Heather Campbell

Archivist
Library and Archives Canada
Participates in 3 items

Sessions in which Heather Campbell participates

Saturday 5 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
4:15 PM
4:15 PM

Talk

Heather Campbell, Library and Archives Canada (Participant)

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
1:15 PM
1:15 PM

Workshop

Mark Turner, OKâlaKatiget Society & Memorial University of Newfoundland (Moderator)

Jennelle Doyle (Participant)

Brendan Griebel (Participant)

Anita Kora (Moderator)

Jessica Kotierk, Nunavut Film Development Corp. (Participant)

Kyle Crotty, Nunatsiavut Government (Participant)

Heather Campbell, Library and Archives Canada (Participant)

James Gorton, Hudson's Bay Company Archives (Participant)

Sarah Gauntlett, Avataq Cultural Institute (Participant)

Manitok Thompson (Participant)

Douglas Wharram, Memorial University (Participant)

Jameson C. Brant, Canadian Museum of History (Participant)

3:00 PM
3:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Panel

Heather Campbell, Library and Archives Canada (Moderator)

Sessions in which Heather Campbell attends

Thursday 3 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

9:00 AM
9:00 AM

DoubleTree par Hilton Montréal - Soprano A (on Level 4)

Session

Brendan Griebel (Moderator)

10:45 AM
10:45 AM

DoubleTree par Hilton Montréal - Soprano C (on Level 4)

Panel

Looee Okalik (Moderator)

Looee Okalik (Participant)

LISA KOPERQUALUK (Participant)

1:45 PM
1:45 PM

Talk

Mark Turner, OKâlaKatiget Society & Memorial University of Newfoundland (Participant)

Kyle Crotty, Nunatsiavut Government (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Opening Ceremony
30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Heather Igloliorte, Inuit Futures in Arts Leadership: The Pilimmaksarniq/Pijariuqsarniq Project (Moderator)

Richard Compton, Université du Quebec à Montreal (Moderator)

4:30 PM
4:30 PM
Keynote 1: Lisa Koperqualuk
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Keynote

LISA KOPERQUALUK (Participant)

5:30 PM
5:30 PM
Performance by Nunavik Sivunitsavut Students
30 minutes, 5:30 PM - 6:00 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

6:00 PM
6:00 PM
iNuit Blanche
4 hours, 6:00 PM - 10:00 PM

Friday 4 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Art 1: Identity
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Président-Kennedy Pavilion (PK) - PK-1140

Session

Charissa von Harringa, Concordia University (Moderator)

Identity 1
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3140

Session

9:30 AM
9:30 AM
Inclusive Curating - Ryan Rice
30 minutes, 9:30 AM - 10:00 AM
  Part of: Art 1: Identity

Talk

Ryan Rice, OCAD University (Participant)

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 2: Dalee Sambo Dorough
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

DALEE SAMBO DOROUGH, INUIT CIRCUMPOLAR COUNCIL (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Lunch (provided)
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

1:15 PM
1:15 PM
Keynote 3: Aaju Peter
1 hour, 1:15 PM - 2:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Aaju Peter (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
Art 2
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Président-Kennedy Pavilion (PK) - PK-1140

Session

Alysa Procida, Inuit Art Foundation (Moderator)

3:30 PM
3:30 PM

Talk

Andrea Procter (Participant)

4:15 PM
4:15 PM
Art 3
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Président-Kennedy Pavilion (PK) - PK-1140

Session

Amy Prouty, Concordia University (Moderator)

Religion
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Science Biology pavilion (SB) - SB-M210

Session

Literacy
2 hours, 4:15 PM - 6:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3260

Session

Saturday 5 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Archives 1
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3540

Session

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 4: Alethea Arnaquq-Baril
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Alethea Arnaquq-Baril, Red Marrow Media (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Lunch (provided)
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

1:15 PM
1:15 PM
Keynote 5: Ruth Kaviok
1 hour, 1:15 PM - 2:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Ruth Kaviok (Participant)

2:30 PM
2:30 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3260

Panel

Stephen Puskas, Makivik Corporation (Moderator)

Jason LeBlanc, Tungasuvvingat Inuit (Participant)

Joshua Stribbell (Participant)

Nikita Larter (Participant)

Maxine Angoo, Tunngasugit Inc. (Participant)

Jenna Joyce Broomfield (Participant)

Tina Pisuktie, Southern Quebec Inuit Association (Participant)

Annie Pisuktie (Participant)

Film 1
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3560

Session

Julie Rak, University of Alberta (Moderator)

3:00 PM
3:00 PM
4:15 PM
4:15 PM
Archives 2
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3540

Session

Talk

France Rivet (Participant)

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Art 4
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3560

Panel

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 6: Natan Obed
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Natan Obed, Inuit Tapiriit Kanatami (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Lunch (provided)
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

1:15 PM
1:15 PM
Archives 3
2 hours, 1:15 PM - 3:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3540

Workshop

3:00 PM
3:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Panel

Heather Campbell, Library and Archives Canada (Moderator)