Emanuel Lowi

First Peoples Studies program
Concordia University
Participates in 1 Session

Sessions in which Emanuel Lowi participates

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
2:15 PM
2:15 PM

Talk

Emanuel Lowi, Concordia University (Participant)

Sessions in which Emanuel Lowi attends

Thursday 3 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM

DoubleTree par Hilton Montréal - Symphonie 4 (on Level 5)

Session

Mathieu Landriault (Moderator)

4:00 PM
4:00 PM
Opening Ceremony
30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Heather Igloliorte, Inuit Futures in Arts Leadership: The Pilimmaksarniq/Pijariuqsarniq Project (Moderator)

Richard Compton, Université du Quebec à Montreal (Moderator)

4:30 PM
4:30 PM
Keynote 1: Lisa Koperqualuk
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Keynote

LISA KOPERQUALUK (Participant)

Friday 4 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
2:30 PM
2:30 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-2620

Session

Daniel Chartier, Université du Quebec à Montreal (Moderator)

Keavy Martin (Moderator)

Linguistics 2: Revitalization 1
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R820

Session

Stanca Somesfalean, UQAM (Moderator)

4:15 PM
4:15 PM
Religion
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Science Biology pavilion (SB) - SB-M210

Session

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-2620

Session

Daniel Chartier, Université du Quebec à Montreal (Moderator)

Saturday 5 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Inuit Art/Crafts Sale (Saturday)
8 hours, 9:00 AM - 5:00 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

Public Event

Margaret Andersen (Moderator)

Lydia Audlaluk, Anouapik Beadwork (Moderator)

Karen Fleming, Karen Fleming Native Crafts (Moderator)

Susan Onalik (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

Elizabeth Appadoo, Amautiga (Moderator)

Victoria Okpik, On my own as a vendor (Moderator)

Allison Irqumia (Moderator)

Nicoletta Mesher (Moderator)

Jennifer Ullulaq, Nattilik Heritage Centre (Moderator)

Tanya Jones (Moderator)

1:15 PM
1:15 PM
Keynote 5: Ruth Kaviok
1 hour, 1:15 PM - 2:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Ruth Kaviok (Participant)

2:30 PM
2:30 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3260

Panel

Stephen Puskas, Makivik Corporation (Moderator)

Jason LeBlanc, Tungasuvvingat Inuit (Participant)

Joshua Stribbell (Participant)

Nikita Larter (Participant)

Maxine Angoo, Tunngasugit Inc. (Participant)

Jenna Joyce Broomfield (Participant)

Tina Pisuktie, Southern Quebec Inuit Association (Participant)

Annie Pisuktie (Participant)

Health 5: Social Services
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3220

Session

Murielle Mailhac, Concordia University (Moderator)

4:15 PM
4:15 PM
Health 6: Grief
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3220

Session

Religion & History
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3720

Session

Javier Arnaut, University of Greenland (Moderator)

Education 9
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3620

Session

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Health 7
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3720

Session

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 6: Natan Obed
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Natan Obed, Inuit Tapiriit Kanatami (Participant)

1:15 PM
1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3120

Panel

Alexander Castleton (Participant)

Alexander Castleton (Moderator)

Share this