You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Fri, 03 Dec 2021 13:47:26 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Cynthia Lapierre

Participates in 1 Session

Sessions in which Cynthia Lapierre participates

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:30 AM
9:30 AM

Sessions in which Cynthia Lapierre attends

Thursday 3 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Book Fair (Thursday)
6 hours, 9:00 AM - 3:00 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

Public Event

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Panel

Shelley Tulloch, University of Winnipeg (Participant)

Shelley Tulloch, University of Winnipeg (Moderator)

Yasmine Charara, Kativik Ilisarniliriniq (Moderator)

Yasmine Charara, Kativik Ilisarniliriniq (Participant)

10:45 AM
10:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

Round Table

José Gérin-Lajoie (Moderator)

1:45 PM
1:45 PM

Workshop

Veronica Flowers (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

4:00 PM
4:00 PM
Opening Ceremony
30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Heather Igloliorte, Inuit Futures in Arts Leadership: The Pilimmaksarniq/Pijariuqsarniq Project (Moderator)

Richard Compton, Université du Quebec à Montreal (Moderator)

4:30 PM
4:30 PM
Keynote 1: Lisa Koperqualuk
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Keynote

LISA KOPERQUALUK (Participant)

5:30 PM
5:30 PM
Performance by Nunavik Sivunitsavut Students
30 minutes, 5:30 PM - 6:00 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Friday 4 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Inuit Art/Crafts Sale (Friday)
8 hours, 9:00 AM - 5:00 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

Public Event

Margaret Andersen (Moderator)

Lydia Audlaluk, Anouapik Beadwork (Moderator)

Karen Fleming, Karen Fleming Native Crafts (Moderator)

Susan Onalik (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

Elizabeth Appadoo, Amautiga (Moderator)

Victoria Okpik, On my own as a vendor (Moderator)

Allison Irqumia (Moderator)

Nicoletta Mesher (Moderator)

Jennifer Ullulaq, Nattilik Heritage Centre (Moderator)

Tanya Jones (Moderator)

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 2: Dalee Sambo Dorough
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

DALEE SAMBO DOROUGH, INUIT CIRCUMPOLAR COUNCIL (Participant)

1:15 PM
1:15 PM
Keynote 3: Aaju Peter
1 hour, 1:15 PM - 2:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Aaju Peter (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
Linguistics 2: Revitalization 1
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R820

Session

Stanca Somesfalean, UQAM (Moderator)

4:15 PM
4:15 PM
Linguistics 3
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R820

Session

Anna Berge (Moderator)

Saturday 5 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Linguistics 4
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3260

Session

Chieu Nguyen, Google Japan G.K. (Moderator)

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 4: Alethea Arnaquq-Baril
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Alethea Arnaquq-Baril, Red Marrow Media (Participant)

4:15 PM
4:15 PM
Linguistics 6: Revitalization 2
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-2580

Session

Kumiko Murasugi, Carleton University (Moderator)

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Education 10: Land-based
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3620

Session

Dawn Bazely, York University (Moderator)

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 6: Natan Obed
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Natan Obed, Inuit Tapiriit Kanatami (Participant)