You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Fri, 03 Dec 2021 12:40:54 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Daniel Dumas

Participates in 1 Session

Sessions in which Daniel Dumas participates

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
10:00 AM
10:00 AM

Talk

Daniel Dumas (Participant)

Sessions in which Daniel Dumas attends

Thursday 3 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

9:00 AM
9:00 AM
Book Fair (Thursday)
6 hours, 9:00 AM - 3:00 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

Public Event

DoubleTree par Hilton Montréal - Symphonie 4 (on Level 5)

Session

Mathieu Landriault (Moderator)

10:00 AM
10:00 AM

Walking Tour

Christopher Fletcher (Moderator)

Annie Pisuktie (Moderator)

12:15 PM
12:15 PM
Lunch (on your own)
1 hour 30 minutes, 12:15 PM - 1:45 PM
4:00 PM
4:00 PM
Opening Ceremony
30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Heather Igloliorte, Inuit Futures in Arts Leadership: The Pilimmaksarniq/Pijariuqsarniq Project (Moderator)

Richard Compton, Université du Quebec à Montreal (Moderator)

4:30 PM
4:30 PM
Keynote 1: Lisa Koperqualuk
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Keynote

LISA KOPERQUALUK (Participant)

5:30 PM
5:30 PM
Performance by Nunavik Sivunitsavut Students
30 minutes, 5:30 PM - 6:00 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Friday 4 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Art 1: Identity
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Président-Kennedy Pavilion (PK) - PK-1140

Session

Charissa von Harringa, Concordia University (Moderator)

Sea Ice
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R830

Session

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-2620

Session

Daniel Chartier, Université du Quebec à Montreal (Moderator)

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 2: Dalee Sambo Dorough
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

DALEE SAMBO DOROUGH, INUIT CIRCUMPOLAR COUNCIL (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Lunch (provided)
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

1:15 PM
1:15 PM
Keynote 3: Aaju Peter
1 hour, 1:15 PM - 2:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Aaju Peter (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
Politics
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3120

Session

Geography 1
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R830

Session

Dawn Bazely, York University (Moderator)

Art 2
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Président-Kennedy Pavilion (PK) - PK-1140

Session

Alysa Procida, Inuit Art Foundation (Moderator)

4:15 PM
4:15 PM
Animals
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R830

Session

Religion
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Science Biology pavilion (SB) - SB-M210

Session

7:30 PM
7:30 PM

Montreal Museum of Fine Arts - Bourgie Hall | Salle Bourgie

Lynda Brown, Siqiniup Qilauta (Participant)

Heidi Langille (Participant)

David Newland (Participant)

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Geography 2
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3340

Session

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 6: Natan Obed
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Natan Obed, Inuit Tapiriit Kanatami (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Lunch (provided)
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

1:15 PM
1:15 PM
Geography 3: Mapping
1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3340

Session