Christopher Fletcher

Participates in 2 items

Sessions in which Christopher Fletcher participates

Thursday 3 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
10:00 AM
10:00 AM

Walking Tour

Christopher Fletcher (Moderator)

Annie Pisuktie (Moderator)

Friday 4 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
3:00 PM
3:00 PM

Talk

Christopher Fletcher (Participant)

Tina Pisuktie, Southern Quebec Inuit Association (Participant)

Marie-Claude Lyonnais (Participant)

Sessions in which Christopher Fletcher attends

Thursday 3 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
1:45 PM
1:45 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Agora Hydro-Québec (CO-R500)

Session

Denise Piché (Moderator)

4:00 PM
4:00 PM
Opening Ceremony
30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Heather Igloliorte, Inuit Futures in Arts Leadership: The Pilimmaksarniq/Pijariuqsarniq Project (Moderator)

Richard Compton, Université du Quebec à Montreal (Moderator)

4:30 PM
4:30 PM
Keynote 1: Lisa Koperqualuk
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Keynote

LISA KOPERQUALUK (Participant)

5:30 PM
5:30 PM
Performance by Nunavik Sivunitsavut Students
30 minutes, 5:30 PM - 6:00 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

6:00 PM
6:00 PM
iNuit Blanche
4 hours, 6:00 PM - 10:00 PM

Friday 4 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Inuit Art/Crafts Sale (Friday)
8 hours, 9:00 AM - 5:00 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

Public Event

Margaret Andersen (Moderator)

Lydia Audlaluk, Anouapik Beadwork (Moderator)

Karen Fleming, Karen Fleming Native Crafts (Moderator)

Susan Onalik (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

Elizabeth Appadoo, Amautiga (Moderator)

Victoria Okpik, On my own as a vendor (Moderator)

Allison Irqumia (Moderator)

Nicoletta Mesher (Moderator)

Jennifer Ullulaq, Nattilik Heritage Centre (Moderator)

Tanya Jones (Moderator)

Identity 1
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3140

Session

Linguistics 1
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sainte-Catherine Pavilion (V) - V-R820

Session

Elizabeth Smith, UQAM (Moderator)

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 2: Dalee Sambo Dorough
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

DALEE SAMBO DOROUGH, INUIT CIRCUMPOLAR COUNCIL (Participant)

1:15 PM
1:15 PM
Keynote 3: Aaju Peter
1 hour, 1:15 PM - 2:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Aaju Peter (Participant)

2:30 PM
2:30 PM

Talk

Helle Møller, Centre for Rural and Northern Health Research, Lakehead University (Participant)

Siddhartha Baviskar, Københavns Professionshøjskole, Institut for Socialrådgiveruddannelse (Participant)

Talk

Mark Watson (Participant)

Naluturuk Weetaluktuk, Nipivut (Participant)

Annie Pisuktie (Participant)

Sara Breitkreutz (Participant)

Health 2
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3220

Session

Murielle Mailhac, Concordia University (Moderator)

4:15 PM
4:15 PM
Health 3 : Mental Health
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3220

Session

Murielle Mailhac, Concordia University (Moderator)

Saturday 5 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3140

Session

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 4: Alethea Arnaquq-Baril
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Alethea Arnaquq-Baril, Red Marrow Media (Participant)

2:30 PM
2:30 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3140

Session

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3260

Panel

Stephen Puskas, Makivik Corporation (Moderator)

Jason LeBlanc, Tungasuvvingat Inuit (Participant)

Joshua Stribbell (Participant)

Nikita Larter (Participant)

Maxine Angoo, Tunngasugit Inc. (Participant)

Jenna Joyce Broomfield (Participant)

Tina Pisuktie, Southern Quebec Inuit Association (Participant)

Annie Pisuktie (Participant)

4:15 PM
4:15 PM
Health 6: Grief
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3220

Session

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
10:45 AM
10:45 AM
Keynote 6: Natan Obed
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Natan Obed, Inuit Tapiriit Kanatami (Participant)

1:15 PM
1:15 PM
Archives 3
2 hours, 1:15 PM - 3:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3540

Workshop

Geography 3: Mapping
1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3340

Session

Share this