Kathy Snow

University of Prince Edward Island
Participates in 1 Session

Sessions in which Kathy Snow participates

Thursday 3 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
10:45 AM
10:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Panel

Shelley Tulloch, University of Winnipeg (Moderator)

Melanie O'Gorman, University of Winnipeg (Participant)

Holly Carpenter, Mangilaluk School (Participant)

Kathy Snow, University of Prince Edward Island (Participant)

Doris Boase, Amos Comenius Memorial School (Participant)

Erin Morozoff, University of Prince Edward Island (Participant)

Alexander McAuley, University of Prince Edward Island (Participant)

Caitlyn Baikie, Inuit Tapiriit Kanatami (Participant)

Sessions in which Kathy Snow attends

Thursday 3 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

9:00 AM
9:00 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Panel

Shelley Tulloch, University of Winnipeg (Participant)

Shelley Tulloch, University of Winnipeg (Moderator)

Yasmine Charara, Kativik Ilisarniliriniq (Moderator)

Yasmine Charara, Kativik Ilisarniliriniq (Participant)

1:45 PM
1:45 PM

DoubleTree par Hilton Montréal - Soprano C (on Level 4)

Panel

Aluki Kotierk, Nunavut Tunngavik Incorporated (Participant)

Louis Tapardjuk, Inuit Uqausinginnik Taiguusiliuqtiit (Participant)

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Panel

Minnie Annahatak, Kativik Ilisarniliriniq (Participant)

Vanessa Chaperlin, Kativik Ilisarniliriniq (Moderator)

Vanessa Chaperlin, Kativik Ilisarniliriniq (Participant)

Minnie Annahatak, Kativik Ilisarniliriniq (Moderator)

Workshop

Veronica Flowers (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

4:00 PM
4:00 PM
Opening Ceremony
30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Heather Igloliorte, Inuit Futures in Arts Leadership: The Pilimmaksarniq/Pijariuqsarniq Project (Moderator)

Richard Compton, Université du Quebec à Montreal (Moderator)

4:30 PM
4:30 PM
Keynote 1: Lisa Koperqualuk
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

Keynote

LISA KOPERQUALUK (Participant)

5:30 PM
5:30 PM
Performance by Nunavik Sivunitsavut Students
30 minutes, 5:30 PM - 6:00 PM

Pavillion Henry F. Hall Building, Concordia University - DB Clarke Theatre

6:00 PM
6:00 PM
iNuit Blanche
4 hours, 6:00 PM - 10:00 PM

Friday 4 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

9:00 AM
9:00 AM
Inuit Art/Crafts Sale (Friday)
8 hours, 9:00 AM - 5:00 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

Public Event

Margaret Andersen (Moderator)

Lydia Audlaluk, Anouapik Beadwork (Moderator)

Karen Fleming, Karen Fleming Native Crafts (Moderator)

Susan Onalik (Moderator)

Vanessa Flowers (Moderator)

Elizabeth Appadoo, Amautiga (Moderator)

Victoria Okpik, On my own as a vendor (Moderator)

Allison Irqumia (Moderator)

Nicoletta Mesher (Moderator)

Jennifer Ullulaq, Nattilik Heritage Centre (Moderator)

Tanya Jones (Moderator)

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Agora Hydro-Québec (CO-R500)

Session

Glorya Pellerin (Moderator)

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-2620

Session

Daniel Chartier, Université du Quebec à Montreal (Moderator)

Education 1: Language
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Session

10:30 AM
10:30 AM
Coffee Break
15 minutes, 10:30 AM - 10:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 2: Dalee Sambo Dorough
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

DALEE SAMBO DOROUGH, INUIT CIRCUMPOLAR COUNCIL (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Lunch (provided)
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

1:15 PM
1:15 PM
Keynote 3: Aaju Peter
1 hour, 1:15 PM - 2:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Aaju Peter (Participant)

2:15 PM
2:15 PM
Coffee Break
15 minutes, 2:15 PM - 2:30 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

2:30 PM
2:30 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Agora Hydro-Québec (CO-R500)

Session

Glorya Pellerin (Moderator)

Education 2: Intergenerational
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Session

Naullaq Arnaquq, University of PEI (Moderator)

4:15 PM
4:15 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Agora Hydro-Québec (CO-R500)

Session

Glorya Pellerin (Moderator)

Education 3: Language
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Session

Naullaq Arnaquq, University of PEI (Moderator)

4:45 PM
4:45 PM

Cœur des sciences Pavilion (CO) - Chaufferie (CO-R700)

Talk

Nelly Duvicq (Participant)

7:30 PM
7:30 PM

Montreal Museum of Fine Arts - Bourgie Hall | Salle Bourgie

Lynda Brown, Siqiniup Qilauta (Participant)

Heidi Langille (Participant)

David Newland (Participant)

Saturday 5 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Continental Breakfast
1 hour, 8:00 AM - 9:00 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Multi-purpose room (SH-4800)

9:00 AM
9:00 AM
Education 7: Postsecondary
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3620

Session

Nelly Duvicq (Moderator)

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 4: Alethea Arnaquq-Baril
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Alethea Arnaquq-Baril, Red Marrow Media (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Excellence in Inuit Teacher Education - Paul Berger
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3620

Round Table

Paul Berger (Participant)

1:15 PM
1:15 PM
Keynote 5: Ruth Kaviok
1 hour, 1:15 PM - 2:15 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Ruth Kaviok (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
Education 8: Primary
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3620

Session

Renee Hulan (Moderator)

4:15 PM
4:15 PM
Education 9
1 hour 30 minutes, 4:15 PM - 5:45 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3620

Session

Sunday 6 October, 2019

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Education 10: Land-based
1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - SH-3620

Session

Dawn Bazely, York University (Moderator)

10:45 AM
10:45 AM
Keynote 6: Natan Obed
1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Natan Obed, Inuit Tapiriit Kanatami (Participant)

3:00 PM
3:00 PM

Sherbrooke Pavilion (SH) - Amphitheatre (SH-2800)

Panel

Heather Campbell, Library and Archives Canada (Moderator)