You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Sun, 28 Nov 2021 02:06:16 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Wednesday 15 August, 2018

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
8:30 AM
8:30 AM
Narrative Palindromes 1: Beginnings
1 hour 15 minutes, 8:30 AM - 9:45 AM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540

Panel

Lai-Tze Fan, University of Waterloo (Moderator)

Marjorie Luesebrink, ELO (Participant)

Daniel Punday, Mississippi State University (Participant)

Will Luers (Participant)

Roderick Coover, Temple University (Participant)

Lai-Tze Fan, University of Waterloo (Participant)

E-Lit Linguistic & Cultural Specificities II
1 hour 15 minutes, 8:30 AM - 9:45 AM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1420

Panel

Angelica Huizar, Old Dominion University (Participant)

Oana Stanescu (Participant)

Sean Braune, Brock University (Participant)

Adaptations & Interpretations
1 hour 15 minutes, 8:30 AM - 9:45 AM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520

Panel

Joseph Tabbi, Select... (Moderator)

Rebecca Rouse, Rensselaer Polytechnic Institute (Participant)

Lissa Holloway-Attaway, University Of Skövde (Participant)

Jason Boyd, Ryerson University (Participant)

Brian Greenspan, Carleton University (Participant)

Andrew Pepper (Participant)

Sarah Thorne, @theHyperlab (Participant)

Jonathan Armoza (Participant)

Quelle littérature numérique pour demain?
1 hour 15 minutes, 8:30 AM - 9:45 AM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545

Panel

Anais Guilet, Université Savoie Mont Blanc (Moderator)

Nicolas Sauret, Université de Montréal (Participant)

Servanne Monjour, McGill University (Participant)

Anais Guilet, Université Savoie Mont Blanc (Participant)

9:45 AM
9:45 AM
Break
15 minutes, 9:45 AM - 10:00 AM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - Hall

Pause

10:00 AM
10:00 AM
E-Lit Linguistic & Cultural Specificities III
1 hour 15 minutes, 10:00 AM - 11:15 AM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1420

Panel

Jason Edward Lewis, Concordia University (Moderator)

Perla Sasson-Henry, United States Naval Academy (Participant)

Andréa Catrópa, UAM (Participant)

Anna Dot, University of Vic (Participant)

Les imaginaires littéraires du numérique
1 hour 15 minutes, 10:00 AM - 11:15 AM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545

Panel

Sylvain David, Université Concordia (Participant)

Sophie Marcotte, Université Concordia (Moderator)

Laurence Perron, UQAM (Participant)

Sophie Marcotte, Université Concordia (Participant)

Narrative Palindromes 2: Endings
1 hour 15 minutes, 10:00 AM - 11:15 AM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540

Panel

Lai-Tze Fan, University of Waterloo (Participant)

Marjorie Luesebrink, ELO (Participant)

Caitlin Fisher, York University (Moderator)

Alex Mitchell, National University of Singapore (Participant)

Ryan House, University of Wisconsin Milwaukee (Participant)

Caitlin Fisher, York University (Participant)

Sounds, Noises and Voices: Interdisciplinary Perspectives I
1 hour 15 minutes, 10:00 AM - 11:15 AM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520

Panel

Scott Rettberg, University of Bergen (Moderator)

Laura Okkema (Participant)

Tony Vieira, York University (Participant)

Christophe Collard, Vrije Universiteit Brussel (Participant)

11:15 AM
11:15 AM
Break
15 minutes, 11:15 AM - 11:30 AM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - Hall

Pause

11:30 AM
11:30 AM
Humor & Constraint in Electronic Literature
1 hour, 11:30 AM - 12:30 PM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-R510

Keynote

Rui Torres, Universidade Fernando Pessoa (Participant)

Nick Montfort, MIT (Moderator)

12:30 PM
12:30 PM
Lunch
1 hour 30 minutes, 12:30 PM - 2:00 PM

Pavillon Hubert-Aquin (A) UQAM - A-M636 La Verrière, Cafeteria

2:00 PM
2:00 PM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545

Panel

Sophie Marcotte, Université Concordia (Moderator)

Eva Quintas, TOPO - Laboratoire d'écritures numériques (Participant)

Benoit Bordeleau, Littérature québécoise mobile (Participant)

Paulo Silva Pereira, University of Coimbra, Faculty of Arts and Humanities/ Center for Portuguese Literature/ PhD Programme in Materialities of Literature (Participant)

Michel Lefebvre, Agence TOPO (Participant)

Pinpointing Twine's Others
1 hour 15 minutes, 2:00 PM - 3:15 PM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1420

Panel

David Ciccoricco, University of Otago (Moderator)

April Salchert, University of Otago (Participant)

Stuart Moulthrop, U. Wisconsin-Milwaukee (Participant)

David Ciccoricco, University of Otago (Participant)

Platforms and Narratives I
1 hour 15 minutes, 2:00 PM - 3:15 PM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540

Panel

Anastasia Salter, University of Central Florida (Moderator)

Roman Kalinovski, Independent Scholar (Participant)

Leah Henrickson, Loughborough University (Participant)

Sarah Thorne, @theHyperlab (Participant)

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520

Panel

David Clark, NSCAD University (Participant)

Ernesto Peña, University of British Columbia (Participant)

Kedrick James, University of British Columbia (Participant)

3:15 PM
3:15 PM
Break
30 minutes, 3:15 PM - 3:45 PM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - Hall

Pause

3:45 PM
3:45 PM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545

Panel

Serge Bouchardon, Université de Technologie de Compiègne (Moderator)

Corentin Lahouste, UCLouvain (Participant)

Philippe Boisnard, indépendant (Participant)

Yan St-Onge, UQAM (Participant)

E-Lit in the Classroom
1 hour 15 minutes, 3:45 PM - 5:00 PM

Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520

Panel

Mark Marino, University of Southern California (Moderator)

Johannah Rodgers, Currently: At Large; Formerly: The City University of New York (Participant)

Aurelea Mahood, Capilano University (Participant)

Ana Machado, University of Coimbra (Participant)

Ana Sofia Aguilar (Participant)

Alice Atsuko Matsuda, Federal University of Technology of Paraná, (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Uchronia: What if ?
4 hours 30 minutes, 6:00 PM - 10:30 PM

Eastern Bloc - Small Room

Exhibit

7:30 PM
7:30 PM
bleuOrange Performance Evening
2 hours, 7:30 PM - 9:30 PM

Eastern Bloc - Grande Salle

Performances

Alexandra Saemmer (Participant)

Ottar Ormstad (Participant)

Alan Bigelow, Medaille College (Participant)

Jonathan Bélisle (Participant)

Philippe Boisnard, indépendant (Participant)

david jhave johnston, Glia.ca (Moderator)

Christopher Funkhouser (Participant)

Fulla Abdul-Jabbar, School of the Art Institute of Chicago (Participant)

Eva Quintas, TOPO - Laboratoire d'écritures numériques (Moderator)

Serge Bouchardon, Université de Technologie de Compiègne (Participant)