Monday 13 August, 2018

Time Zone: EDT/Eastern Time (US & Canada)
9:30 AM
9:30 AM
CELL Project Meeting - 3 hours - 9:30 AM  -  12:30 PM  |  Signup required
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520 Meeting
Servanne Monjour, McGill University (Other Participant) Dene Grigar, Washington State University Vancouver (Participant) Davin Heckman, Winona State University (Moderator) Gabriel Tremblay-Gaudette, Labex Arts H2H (Participant) Sylvain Aubé, nt2 (Participant) Joseph Tabbi, Select... (Participant) Rui Torres, Universidade Fernando Pessoa (Participant) Leonardo Flores, Professor of English, University of Puerto Rico: Mayagüez (Participant) Bertrand Gervais, études littéraires, UQAM (Participant) Ariane Savoie, Université du Québec à Montréal et Université catholique de Louvain (Participant) Nicolas Sauret, Université de Montréal (Participant) Enrico Agostini Marchese, Université de Montréal (Participant)
2:00 PM
2:00 PM
Fonofone: Creating a Musical Experiene with an App - 3 hours - 2:00 PM  -  5:00 PM  |  Signup required
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520 Workshop
Yves Daoust, Fonofone (Moderator) Benoît Côté, Fonofone (Moderator)
Workshop ELMCIP Knowledge Base - 3 hours - 2:00 PM  -  5:00 PM  |  Signup required
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1525 Workshop
Hannah Ackermans (Moderator)
Let's Play Netprov! Tips and Techniques for Collaborative Storytelling in Everyday Media - 3 hours - 2:00 PM  -  5:00 PM  |  Signup required
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540 Workshop
Rob Wittig, Meanwhile Netprov Studio (Participant)
Beyond Lyric & Libretto: Building Eloquent Instruments From Text & Music With Stepworks - 3 hours - 2:00 PM  -  5:00 PM  |  Signup required
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545 Workshop
Erik Loyer (Moderator)
6:00 PM
6:00 PM
Exhibition Attention à la marche! / Mind the Gap! - 3 days 20 hours - Mon 13, 06:00 PM  -  Fri 17, 02:00 PM
Centre de Design (DE) UQAM - Galerie du Centre de Design Exhibit
Eduardo Kac, School of the Art Institute of Chicago (Participant) Alan Sondheim, Independent (Participant) Justine Bizzocchi, Bizarts (Participant) Jim Bizzocchi, Simon Fraser University (Participant) Anastasia Salter, University of Central Florida (Participant) Anne Sullivan, Georgia Tech (Participant) Jules Deslandes, GHAM&DAFE (Participant) Delphine Gauly (Participant) Boris Du Boullay, Université de Marseille (Participant) Lucie Plançon (Participant) Héloïse d’Almeida (Participant) Marjorie Terral (Participant) Guillaume Verguin (Participant) Cal LaFountain (Participant) Duncan Speakman (Participant) Tom Abba, UWE Bristol (Participant) Anna Dot, University of Vic (Participant) Steve Dipaola, Simon Fraser University (Participant) Nick Montfort, MIT (Participant) Mez Breeze, mezbreezedesign.com (Participant) Andy Campbell, One To One Development Trust (Participant) Marcelina Wellmer, Independent artist (Participant) Tina Escaja, University of Vermont (Participant) Laura Zaylea, Temple University (Participant) Shanmugapriya T (Participant) Qianxun Chen (Participant) Lucas Baisch, Brown University (Participant) Theadora Walsh, Brown University (Participant) Michel Lefebvre, Agence TOPO (Participant) Eva Quintas, TOPO - Laboratoire d'écritures numériques (Participant) Winnie Soon, Aarhus University (Participant) Tony Vieira, York University (Participant) Mark Marino, University of Southern California (Participant) John Murray, University of Central Florida (Participant) Joellyn Rock, University of Minnesota Duluth (Participant) Anna Tolkacheva (Participant) Laura Okkema (Participant) Jason Nelson, Digital Poet Land (Participant) Isabelle Raynauld, Films Musidora (Participant) Sophie Latouche (Participant) Mickaël Lafontaine (Participant) Richard Holeton, Stanford University (Participant) Kyle Booten, Neukom Institute, Dartmouth College (Participant) María Mencía, Kingston University (Participant) John Cayley, Brown University (Participant) Søren Bro Pold, Aarhus University (Participant) Manuel Portela, University of Coimbra (Participant) Will Luers (Participant) Alan Bigelow, Medaille College (Participant) Christy Sheffield Sanford, Ms. (Participant) Erik Loyer (Participant) Mehitabel Glenhaber, Massachusetts Institute of Technology (Participant) Caitlin Fisher, York University (Participant) Piotr Marecki, Jagiellonian University (Participant) Stuart Moulthrop, U. Wisconsin-Milwaukee (Participant) Judy Malloy, School of the Art Institute of Chicago (Participant) Patsy Baudoin (Participant) Istvan Chung (Participant) Harriet Fisher (Participant) Stella Fisher (Participant) Sarah Van Dierdonck (Participant)

Tuesday 14 August, 2018

Time Zone: EDT/Eastern Time (US & Canada)
8:30 AM
8:30 AM
Minding the Tap: Towards a Ludosemiotics of Mobile E-literature - 1 hour 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520 Panel
Astrid Ensslin, University of Alberta (Moderator) Monika Górska-Olesińska, University of Opole (Participant) Anna Nacher, Jagiellonian University (Participant) Agnieszka Przybyszewska, University of Lodz (Participant) Astrid Ensslin, University of Alberta (Participant)
Literature, Technology & Algorithms - 1 hour 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1525 Panel
Kyle Booten, Neukom Institute, Dartmouth College (Moderator) Álvaro Seiça, University of Bergen (Participant) Mark Wolff, Hartwick College (Participant) Ariane Savoie, Université du Québec à Montréal et Université catholique de Louvain (Participant)
Facts, Fictions & Narratives - 1 hour 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540 Panel
John Barber, Washington State University Vancouver (Moderator) Susana Ruiz-Espinosa, Tecnológico de Monterrey (Participant) Hartmut Koenitz, HKU University of the Arts Utrecht (Participant) Guizar Rolass, Andamio Colectivo (Participant) Jessica Arianne Rodríguez, Andamio (Participant)
Children E-Lit & Forms of the Imagination - 1 hour 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545 Panel
Angelica Huizar, Old Dominion University (Moderator) María Goicoechea de Jorge, University Complutense of Madrid (Participant) Mark Marino, University of Southern California (Participant) Jon Saklofske, Acadia University (Participant)
9:45 AM
9:45 AM
Break - 15 minutes - 9:45 AM  -  10:00 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - Hall Pause
10:00 AM
10:00 AM
Lire et comprendre la littérature électronique I - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520 Panel
Alexandra Saemmer (Moderator) Julien Longhi, Université de Cergy-Pontoise (Participant) Jérémie Pelletier-Gagnon, University of Alberta (Participant)
AI & Deep Learning Systems - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540 Panel
Sofian Audry (Participant) Steve Dipaola, Simon Fraser University (Participant) Mily Mumford (Participant)
E-Lit Linguistic & Cultural Specificities I - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545 Panel
Claudia Kozak, Universidad de Buenos Aires (Moderator) Yue-Jin Ho, The Open University of Hong Kong (Participant) John Barber, Washington State University Vancouver (Participant)
Toward E-Lit's #1 Hit - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1420 Panel
R. Lyle Skains (Moderator) Kathi Inman Berens, Portland State University (Participant) Leonardo Flores, Professor of English, University of Puerto Rico: Mayagüez (Participant) R. Lyle Skains (Participant)
11:15 AM
11:15 AM
Break - 15 minutes - 11:15 AM  -  11:30 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - Hall Pause
11:30 AM
11:30 AM
Mod Cyberspace, Mod the World! - 1 hour - 11:30 AM  -  12:30 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-R510 Keynote
Scott Rettberg, University of Bergen (Moderator) Skawennati, Aboriginal Territories in Cyberspace (Participant) Jason Edward Lewis, Concordia University (Participant)
12:30 PM
12:30 PM
Lunch - 1 hour 30 minutes - 12:30 PM  -  2:00 PM
Pavillon Hubert-Aquin (A) UQAM - A-M636 La Verrière, Cafeteria
2:00 PM
2:00 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520 Panel
Deena Larsen, What are we calling this stuff these days? (Moderator) Dene Grigar, Washington State University Vancouver (Participant) Astrid Ensslin, University of Alberta (Participant) Amber Strother (Participant)
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540 Panel
Bertrand Gervais, études littéraires, UQAM (Moderator) Joanne Lalonde, UQAM (Participant) Lisa Tronca, ALN|NT2 (Participant) Marie Fraser, UQAM (Participant)
Social Media: Problems & Projects - 1 hour 15 minutes - 2:00 PM  -  3:15 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545 Panel
Alan Sondheim, Independent (Moderator) Davin Heckman, Winona State University (Participant) Cristiane Costa, Universidade Federal do Rio de Janeiro (Participant) Theadora Walsh, Brown University (Participant)
Forms and Platforms - 1 hour 15 minutes - 2:00 PM  -  3:15 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1580 Panel
Gabriel Tremblay-Gaudette, Labex Arts H2H (Moderator) Aaron Finbloom, Concordia University (Participant) Ted Fordyce (Participant)
Scrambled Poetics & Engineered Opacity: E-Lit Semiotics - 1 hour 15 minutes - 2:00 PM  -  3:15 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1420 Panel
Piotr Marecki, Jagiellonian University (Moderator) Jamal Russell, University of California (Participant) Zach Whalen, University of Mary Washington (Participant) Tyler Shoemaker, UC Santa Barbara (Participant)
3:15 PM
3:15 PM
Break - 30 minutes - 3:15 PM  -  3:45 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - Hall Pause
3:45 PM
3:45 PM
Archives & Repositories: A Contemporary Challenge - 1 hour 15 minutes - 3:45 PM  -  5:00 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520 Panel
Rui Torres, Universidade Fernando Pessoa (Moderator) Marcio Felipe da Silva, Federal University of Mato Grosso (Participant) Vinícius Carvalho Pereira, Federal University of Mato Grosso (Participant) Bill Bly, Independent (Participant) Enrico Agostini Marchese, Université de Montréal (Participant) Servanne Monjour, McGill University (Participant) Marcello Vitali-Rosati, Université de Montréal (Participant)
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540 Panel
Alexandra Saemmer (Participant) Bertrand Gervais, études littéraires, UQAM (Participant) Arnaud Regnauld, Université Paris 8 (Participant) Joanne Lalonde, UQAM (Moderator)
Digital Aesthetics & Imagination - 1 hour 15 minutes - 3:45 PM  -  5:00 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545 Panel
María Mencía, Kingston University (Moderator) Josephine Anstey, Media Study, UB (Participant) Roy Roussel (Participant) Melinda White, University of New Hampshire (Participant) Clara Fernandez-Vara (Participant) David Gochfeld (Participant) Ken Perlin (Participant)
E-Lit Criticism & Reading Practices - 1 hour 15 minutes - 3:45 PM  -  5:00 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1580 Panel
Tina Lumbis (Moderator) Una Chung (Participant) Rebekah Edwards (Participant) Alejandro Brianza, Andamio (Participant) Guizar Rolass, Andamio Colectivo (Participant) Jessica Arianne Rodríguez, Andamio (Participant)
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1420 Panel
John Cayley, Brown University (Moderator) Allison Parrish, New York University (Participant) david jhave johnston, Glia.ca (Participant) Kyle Booten, Neukom Institute, Dartmouth College (Participant) John Cayley, Brown University (Participant)
5:15 PM
5:15 PM
Écomusée du Fier Monde - Pool Talk
Marianne Cloutier, Université de Montréal (Moderator) Eduardo Kac, School of the Art Institute of Chicago (Participant)
7:30 PM
7:30 PM
bleuOrange Performance Evening - 2 hours - 7:30 PM  -  9:30 PM
Écomusée du Fier Monde - Pool Performances
Laura Hyunjhee Kim, SEICA Human Interaction Labs / University of Colorado Boulder (Participant) Marjorie Luesebrink, ELO (Participant) Alex Saum Pascual, UC Berkeley (Participant) Christopher Boucher, Boston College (Participant) Allison Parrish, New York University (Participant) Zach Whalen, University of Mary Washington (Participant) Alice Van der klei, UQAM (Moderator) Stuart Moulthrop, U. Wisconsin-Milwaukee (Moderator)

Wednesday 15 August, 2018

Time Zone: EDT/Eastern Time (US & Canada)
8:30 AM
8:30 AM
Adaptations & Interpretations - 1 hour 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520 Panel
Joseph Tabbi, Select... (Moderator) Rebecca Rouse, Rensselaer Polytechnic Institute (Participant) Lissa Holloway-Attaway, University Of Skövde (Participant) Jason Boyd, Ryerson University (Participant) Brian Greenspan, Carleton University (Participant) Andrew Pepper (Participant) Sarah Thorne, @theHyperlab (Participant) Jonathan Armoza (Participant)
Narrative Palindromes 1: Beginnings - 1 hour 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540 Panel
Lai-Tze Fan, University of Waterloo (Moderator) Marjorie Luesebrink, ELO (Participant) Daniel Punday, Mississippi State University (Participant) Will Luers (Participant) Roderick Coover, Temple University (Participant) Lai-Tze Fan, University of Waterloo (Participant)
Quelle littérature numérique pour demain? - 1 hour 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545 Panel
Anais Guilet, Université Savoie Mont Blanc (Moderator) Nicolas Sauret, Université de Montréal (Participant) Servanne Monjour, McGill University (Participant) Anais Guilet, Université Savoie Mont Blanc (Participant)
E-Lit Linguistic & Cultural Specificities II - 1 hour 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1420 Panel
Angelica Huizar, Old Dominion University (Participant) Oana Stanescu (Participant) Sean Braune, Brock University (Participant)
9:45 AM
9:45 AM
Break - 15 minutes - 9:45 AM  -  10:00 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - Hall Pause
10:00 AM
10:00 AM
Sounds, Noises and Voices: Interdisciplinary Perspectives I - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520 Panel
Scott Rettberg, University of Bergen (Moderator) Laura Okkema (Participant) Tony Vieira, York University (Participant) Christophe Collard, Vrije Universiteit Brussel (Participant)
Narrative Palindromes 2: Endings - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540 Panel
Lai-Tze Fan, University of Waterloo (Participant) Marjorie Luesebrink, ELO (Participant) Caitlin Fisher, York University (Moderator) Alex Mitchell, National University of Singapore (Participant) Ryan House, University of Wisconsin Milwaukee (Participant) Caitlin Fisher, York University (Participant)
Les imaginaires littéraires du numérique - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545 Panel
Sylvain David, Université Concordia (Participant) Sophie Marcotte, Université Concordia (Moderator) Laurence Perron, UQAM (Participant) Sophie Marcotte, Université Concordia (Participant)
E-Lit Linguistic & Cultural Specificities III - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1420 Panel
Jason Edward Lewis, Concordia University (Moderator) Perla Sasson-Henry, United States Naval Academy (Participant) Andréa Catrópa, UAM (Participant) Anna Dot, University of Vic (Participant)
11:15 AM
11:15 AM
Break - 15 minutes - 11:15 AM  -  11:30 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - Hall Pause
11:30 AM
11:30 AM
Humor & Constraint in Electronic Literature - 1 hour - 11:30 AM  -  12:30 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-R510 Keynote
Nick Montfort, MIT (Moderator) Rui Torres, Universidade Fernando Pessoa (Participant)
12:30 PM
12:30 PM
Lunch - 1 hour 30 minutes - 12:30 PM  -  2:00 PM
Pavillon Hubert-Aquin (A) UQAM - A-M636 La Verrière, Cafeteria
2:00 PM
2:00 PM
Sounds, Noises and Voices: Interdisciplinary Perspectives II - 1 hour 15 minutes - 2:00 PM  -  3:15 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520 Panel
David Clark, NSCAD University (Participant) Ernesto Peña, University of British Columbia (Participant) Kedrick James, University of British Columbia (Participant)
Platforms and Narratives I - 1 hour 15 minutes - 2:00 PM  -  3:15 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540 Panel
Anastasia Salter, University of Central Florida (Moderator) Roman Kalinovski, Independent Scholar (Participant) Leah Henrickson, Loughborough University (Participant) Sarah Thorne, @theHyperlab (Participant)
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545 Panel
Eva Quintas, TOPO - Laboratoire d'écritures numériques (Participant) Sophie Marcotte, Université Concordia (Moderator) Benoit Bordeleau, Littérature québécoise mobile (Participant) Paulo Silva Pereira, University of Coimbra, Faculty of Arts and Humanities/ Center for Portuguese Literature/ PhD Programme in Materialities of Literature (Participant) Michel Lefebvre, Agence TOPO (Participant)
Pinpointing Twine's Others - 1 hour 15 minutes - 2:00 PM  -  3:15 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1420 Panel
David Ciccoricco, University of Otago (Moderator) April Salchert, University of Otago (Participant) Stuart Moulthrop, U. Wisconsin-Milwaukee (Participant) David Ciccoricco, University of Otago (Participant)
3:15 PM
3:15 PM
Break - 30 minutes - 3:15 PM  -  3:45 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - Hall Pause
3:45 PM
3:45 PM
E-Lit in the Classroom - 1 hour 15 minutes - 3:45 PM  -  5:00 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520 Panel
Mark Marino, University of Southern California (Moderator) Johannah Rodgers, Currently: At Large; Formerly: The City University of New York (Participant) Aurelea Mahood, Capilano University (Participant) Ana Machado, University of Coimbra (Participant) Ana Sofia Aguilar (Participant) Alice Atsuko Matsuda, Federal University of Technology of Paraná, (Participant)
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545 Panel
Serge Bouchardon, Université de Technologie de Compiègne (Moderator) Corentin Lahouste, UCLouvain (Participant) Philippe Boisnard, indépendant (Participant) Yan St-Onge, UQAM (Participant)
6:00 PM
6:00 PM
Uchronia: What if ? - 4 hours 30 minutes - 6:00 PM  -  10:30 PM
Eastern Bloc - Small Room Exhibit
7:30 PM
7:30 PM
bleuOrange Performance Evening - 2 hours - 7:30 PM  -  9:30 PM
Eastern Bloc - Grande Salle Performances
Alexandra Saemmer (Participant) Ottar Ormstad (Participant) Alan Bigelow, Medaille College (Participant) Jonathan Bélisle (Participant) Philippe Boisnard, indépendant (Participant) david jhave johnston, Glia.ca (Moderator) Christopher Funkhouser (Participant) Fulla Abdul-Jabbar, School of the Art Institute of Chicago (Participant) Eva Quintas, TOPO - Laboratoire d'écritures numériques (Moderator) Serge Bouchardon, Université de Technologie de Compiègne (Participant)

Thursday 16 August, 2018

Time Zone: EDT/Eastern Time (US & Canada)
8:30 AM
8:30 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520 Panel
Servanne Monjour, McGill University (Moderator) Gina Cortopassi, Chaire ALN/Laboratoire NT2 (Participant) Marion Lata, Université Paris 3–Sorbonne Nouvelle (Participant) Erika Fülöp, Lancaster University (Participant)
E-Lit in an Urban Setting - 1 hour 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540 Panel
Jean-Michel Berthiaume, UQAM (Moderator) Simon Biggs, University of South Australia (Participant) Christian Ulrik Andersen, Aarhus University (Participant) Søren Bro Pold, Aarhus University (Participant) Kedrick James, University of British Columbia (Participant) Yuya Takeda, University of British Columbia (Participant) Ernesto Peña, University of British Columbia (Participant)
Digital Subjectivities and Narratives - 1 hour 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1420 Panel
Christophe Collard, Vrije Universiteit Brussel (Moderator) Tom Abba, UWE Bristol (Participant) Milton Läufer, New York University (Participant)
9:45 AM
9:45 AM
Break - 15 minutes - 9:45 AM  -  10:00 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - Hall Pause
10:00 AM
10:00 AM
Lire et comprendre la littérature életronique II - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520 Panel
Enrico Agostini Marchese, Université de Montréal (Moderator) Béatrice Guéna, Université de Versailles/St-Quentin-en-Yvelines (Participant) Boris Du Boullay, Université de Marseille (Participant)
Congress of Fakery - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540 Panel
Davin Heckman, Winona State University (Participant) Mark Marino, University of Southern California (Participant) Nola Farman (Participant) Jason Nelson, Digital Poet Land (Participant) Talan Memmott, Winona State University (Participant) Rob Wittig, Meanwhile Netprov Studio (Participant) Rob Wittig, Meanwhile Netprov Studio (Moderator)
Platforms and Narratives II - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545 Panel
Gina Cortopassi, Chaire ALN/Laboratoire NT2 (Moderator) Jeneen Naji (Participant) Colin Post, University of North Carolina - Chapel Hill (Participant) Søren Bro Pold, Aarhus University (Participant) Christian Ulrik Andersen, Aarhus University (Participant)
Politics of E-Lit: Gaps & Hijacks - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1580 Panel
Erika Fülöp, Lancaster University (Moderator) Veronica Gomez, Consejo Nacional de Investigaciones Científicas y Técnicas (CONICET-ARGENTINA) Universidad Nacional del Litoral (UNL-Argentina) (Participant) Julian Hanna, Madeira Interactive Technologies Institute (Participant) Curt Cloninger, University of North Carolina Asheville (Participant)
Electronic Epistemologies - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1420 Panel
Ali Pearl, University of Southern California (Moderator) Lillian-Yvonne Bertram (Participant) Abraham Avnisan, University of Washington Bothell (Participant) Ali Pearl, University of Southern California (Participant)
11:15 AM
11:15 AM
Break - 15 minutes - 11:15 AM  -  11:30 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - Hall Pause
11:30 AM
11:30 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-R510 Keynote
Leonardo Flores, Professor of English, University of Puerto Rico: Mayagüez (Moderator) Claudia Kozak, Universidad de Buenos Aires (Participant)
12:30 PM
12:30 PM
Lunch - 1 hour 30 minutes - 12:30 PM  -  2:00 PM
Pavillon Hubert-Aquin (A) UQAM - A-M636 La Verrière, Cafeteria
2:00 PM
2:00 PM
Video Games & Disruptive Technologies - 1 hour 15 minutes - 2:00 PM  -  3:15 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540 Panel
Davin Heckman, Winona State University (Moderator) Alan Sondheim, Independent (Participant) Talan Memmott, Winona State University (Participant) Matt Schneider (Participant)
Platforms and Narratives III - 1 hour 15 minutes - 2:00 PM  -  3:15 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545 Panel
Daniel Punday, Mississippi State University (Moderator) David Meurer (Participant) Rob Wittig, Meanwhile Netprov Studio (Participant) Gabriella Colombo Machado, Université de Montréal (Participant)
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1420 Panel
Gabriel Tremblay-Gaudette, Labex Arts H2H (Moderator) María Mencía, Kingston University (Participant) John Cayley, Brown University (Participant) Arnaud Regnauld, Université Paris 8 (Participant) Søren Bro Pold, Aarhus University (Participant) Gabriel Tremblay-Gaudette, Labex Arts H2H (Participant)
3:15 PM
3:15 PM
Break - 30 minutes - 3:15 PM  -  3:45 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - Hall Pause
3:45 PM
3:45 PM
Archives & Interfaces - 1 hour 15 minutes - 3:45 PM  -  5:00 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540 Panel
Stuart Moulthrop, U. Wisconsin-Milwaukee (Moderator) Jeremy Douglass, UC Santa Barbara (Participant) Manuel Portela, University of Coimbra (Participant) Maria Cecília Palma Magalhães, UNIVERSIDADE DE COIMBRA (Participant) Jeffrey T. Johnson (Participant)
Literature, Mobility and Urban Culture - 1 hour 15 minutes - 3:45 PM  -  5:00 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545 Panel
Benoit Bordeleau, Littérature québécoise mobile (Moderator) Kristine Kelly, Case Western Reserve University (Participant) Enrico Agostini Marchese, Université de Montréal (Participant) Hannah Ackermans (Participant)
Strategies of Embodiment - 1 hour 15 minutes - 3:45 PM  -  5:00 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1580 Panel
Christophe Collard, Vrije Universiteit Brussel (Moderator) Greg Whistance-Smith, University of Alberta (Participant) Caleb Andrew Milligan, University of Florida (Participant) Sarah Ciston, University of Southern California (Participant)
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1420 Panel
Dene Grigar, Washington State University Vancouver (Moderator) Nicholas Schiller, ELO (Participant) Abby Adams, Harry Ransom Center (Participant) Leonardo Flores, Professor of English, University of Puerto Rico: Mayagüez (Participant)
6:30 PM
6:30 PM
Cocktail - 1 hour - 6:30 PM  -  7:30 PM
Concordia University - Building EV - Black Box - 0S3-845 Cocktail
7:30 PM
7:30 PM
bleuOrange Cocktail & Performance Evening - 2 hours - 7:30 PM  -  9:30 PM
Concordia University - Building EV - Black Box - 0S3-845 Performances
Simon Dumas, Rhizome (Participant) Judd Morrissey, The School of the Art Institute of Chicago (Participant) Abraham Avnisan, University of Washington Bothell (Participant) Scott Rettberg, University of Bergen (Participant) Roderick Coover, Temple University (Participant) Rodrigo Velasco, Yecto (Participant) Leonardo Flores, Professor of English, University of Puerto Rico: Mayagüez (Moderator) Anais Guilet, Université Savoie Mont Blanc (Moderator)

Friday 17 August, 2018

Time Zone: EDT/Eastern Time (US & Canada)
8:30 AM
8:30 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520 Panel
Andrew Klobucar, New Jersey Institute of Technology (Moderator) Theresa Hunt (Participant) Catherine Siemann, NJIT (Participant) Andrew Klobucar, New Jersey Institute of Technology (Participant) Risa Gorelick, New Jersey Institute of Technology (Participant)
Narratives & Databases - 1 hour 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540 Panel
Jean-Michel Berthiaume, UQAM (Moderator) Wanming Wang (Participant) Julie B. Gudmundsson, Uppsala University (Participant) David Thomas Henry Wright, Murdoch University (Participant)
Understanding E-Lit: Towards Digital Methodologies - 1 hour 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545 Panel
Vinícius Carvalho Pereira, Federal University of Mato Grosso (Participant) Piotr Marecki, Jagiellonian University (Participant) Leszek Onak, Jagiellonian University (Participant) Jim Bizzocchi, Simon Fraser University (Participant) Reese Muntean, Simon Fraser University (Participant)
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1420 Panel
Nathalie Lacelle (Moderator) Moniques Richard, UQAM (Participant) Prune Lieutier (Participant) Eleonora Acerra, Université de Montpellier (Participant) Aline Frederico (Participant) Nathalie Lacelle (Participant)
9:45 AM
9:45 AM
Break - 15 minutes - 9:45 AM  -  10:00 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - Hall Pause
10:00 AM
10:00 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1520 Panel
Karmel Allison (Participant) Sofian Audry (Participant) david jhave johnston, Glia.ca (Moderator) Tom Lebrun (Participant) david jhave johnston, Glia.ca (Participant)
Margins of the Book Culture - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1540 Panel
Anais Guilet, Université Savoie Mont Blanc (Moderator) Stephanie Settle, University of Guelph (Participant) Gabriel Tremblay-Gaudette, Labex Arts H2H (Participant) Rachel Harris (Participant)
Reading E-Lit: Contemporary Issues - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1545 Panel
Bertrand Gervais, études littéraires, UQAM (Moderator) Élika Ortega, Northeastern University (Participant) Alex Saum Pascual, UC Berkeley (Participant) David Nuñez Ruiz, UNAM (Participant) Augusto Vinicius Marquet (Participant)
Gaps in the Canvas: Digital Comics - 1 hour 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-1420 Panel
Jean-Michel Berthiaume, UQAM (Moderator) Mehitabel Glenhaber, Massachusetts Institute of Technology (Participant) Jennifer Dellner, Ocean County College (Participant)
11:15 AM
11:15 AM
Break - 15 minutes - 11:15 AM  -  11:30 AM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - Hall Pause
11:30 AM
11:30 AM
Mind the Gap! 10 Gaps for Electronic Literature? - 1 hour - 11:30 AM  -  12:30 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-R510 Keynote
Bertrand Gervais, études littéraires, UQAM (Moderator) Serge Bouchardon, Université de Technologie de Compiègne (Participant)
12:30 PM
12:30 PM
Lunch - 1 hour 30 minutes - 12:30 PM  -  2:00 PM
Pavillon Hubert-Aquin (A) UQAM - A-M636 La Verrière, Cafeteria
1:30 PM
1:30 PM
Lightning Talks - 2 hours 30 minutes - 1:30 PM  -  4:00 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-R510 Lightning Talk
Caitlin Fisher, York University (Moderator) Aurelio Meza Valdez, Concordia University (Participant) David Lum (Participant) Piotr Marecki, Jagiellonian University (Participant) Deanna Radford, Concordia University & Atwater Poetry Project (Participant) Scott Rettberg, University of Bergen (Participant) Natasha Ramoutar, Ryerson University (Participant) Andrew Demirjian, Hunter College (Participant) Jon Saklofske, Acadia University (Participant)
4:00 PM
4:00 PM
ELO 2018 Town Hall - 1 hour - 4:00 PM  -  5:00 PM
Pavillon J.-A. DeSève UQAM - DS-R510 Round Table
Dene Grigar, Washington State University Vancouver (Moderator)
6:30 PM
6:30 PM
ELO 2018 Banquet - 5 hours - 6:30 PM  -  11:30 PM
Cabaret du Lion d'Or - Banquet Room Banquet