mercredi 15 août, 2018

Fuseau horaire: EDT/Eastern Time (US & Canada)
8:30 AM
8:30 AM
Adaptations & Interpretations - 1 heure 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - DS-1520 Panel
Joseph Tabbi, Select... (Modérateur.rice) Rebecca Rouse, Rensselaer Polytechnic Institute (Participant.e) Lissa Holloway-Attaway, University Of Skövde (Participant.e) Jason Boyd, Ryerson University (Participant.e) Brian Greenspan, Carleton University (Participant.e) Andrew Pepper (Participant.e) Sarah Thorne, @theHyperlab (Participant.e) Jonathan Armoza (Participant.e)
Narrative Palindromes I. Beginnings - 1 heure 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - DS-1540 Panel
Lai-Tze Fan, University of Waterloo (Modérateur.rice) Marjorie Luesebrink, ELO (Participant.e) Daniel Punday, Mississippi State University (Participant.e) Will Luers (Participant.e) Roderick Coover, Temple University (Participant.e) Lai-Tze Fan, University of Waterloo (Participant.e)
Quelle littérature numérique pour demain? - 1 heure 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - DS-1545 Panel
Anais Guilet, Université Savoie Mont Blanc (Modérateur.rice) Nicolas Sauret, Université de Montréal (Participant.e) Servanne Monjour, McGill University (Participant.e) Anais Guilet, Université Savoie Mont Blanc (Participant.e)
E-Lit Linguistic & Cultural Specificities II - 1 heure 15 minutes - 8:30 AM  -  9:45 AM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - DS-1420 Panel
Angelica Huizar, Old Dominion University (Participant.e) Oana Stanescu (Participant.e) Sean Braune, Brock University (Participant.e)
9:45 AM
9:45 AM
Pause - 15 minutes - 9:45 AM  -  10:00 AM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - Hall Pause
10:00 AM
10:00 AM
Sounds, Noises and Voices: Interdisciplinary Perspectives I - 1 heure 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - DS-1520 Panel
Scott Rettberg, University of Bergen (Modérateur.rice) Laura Okkema (Participant.e) Tony Vieira, York University (Participant.e) Christophe Collard, Vrije Universiteit Brussel (Participant.e)
Narrative Palindromes II. Endings - 1 heure 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - DS-1540 Panel
Lai-Tze Fan, University of Waterloo (Participant.e) Marjorie Luesebrink, ELO (Participant.e) Caitlin Fisher, York University (Modérateur.rice) Alex Mitchell, National University of Singapore (Participant.e) Ryan House, University of Wisconsin Milwaukee (Participant.e) Caitlin Fisher, York University (Participant.e)
Les imaginaires littéraires du numérique - 1 heure 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - DS-1545 Panel
Sylvain David, Université Concordia (Participant.e) Sophie Marcotte, Université Concordia (Modérateur.rice) Laurence Perron, UQAM (Participant.e) Sophie Marcotte, Université Concordia (Participant.e)
E-Lit Linguistic & Cultural Specificities III - 1 heure 15 minutes - 10:00 AM  -  11:15 AM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - DS-1420 Panel
Jason Edward Lewis, Concordia University (Modérateur.rice) Perla Sasson-Henry, United States Naval Academy (Participant.e) Andréa Catrópa, UAM (Participant.e) Anna Dot, University of Vic (Participant.e)
11:15 AM
11:15 AM
Pause - 15 minutes - 11:15 AM  -  11:30 AM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - Hall Pause
11:30 AM
11:30 AM
Humor & Constraint in Electronic Literature - 1 heure - 11:30 AM  -  12:30 PM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - DS-R510 Keynote
Nick Montfort, MIT (Modérateur.rice) Rui Torres, Universidade Fernando Pessoa (Participant.e)
12:30 PM
12:30 PM
Lunch - 1 heure 30 minutes - 12:30 PM  -  2:00 PM
Pavillon Hubert-Aquin (A) UQAM - A-M636 La Verrière, cafétéria
2:00 PM
2:00 PM
Sounds, Noises and Voices: Interdisciplinary Perspectives II - 1 heure 15 minutes - 2:00 PM  -  3:15 PM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - DS-1520 Panel
David Clark, NSCAD University (Participant.e) Ernesto Peña, University of British Columbia (Participant.e) Kedrick James, University of British Columbia (Participant.e)
Platforms and Narratives I - 1 heure 15 minutes - 2:00 PM  -  3:15 PM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - DS-1540 Panel
Anastasia Salter, University of Central Florida (Modérateur.rice) Roman Kalinovski, Independent Scholar (Participant.e) Leah Henrickson, Loughborough University (Participant.e) Sarah Thorne, @theHyperlab (Participant.e)
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - DS-1545 Panel
Eva Quintas, TOPO - Laboratoire d'écritures numériques (Participant.e) Sophie Marcotte, Université Concordia (Modérateur.rice) Benoit Bordeleau, Littérature québécoise mobile (Participant.e) Paulo Silva Pereira, University of Coimbra, Faculty of Arts and Humanities/ Center for Portuguese Literature/ PhD Programme in Materialities of Literature (Participant.e) Michel Lefebvre, Agence TOPO (Participant.e)
Pinpointing Twine's Others - 1 heure 15 minutes - 2:00 PM  -  3:15 PM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - DS-1420 Panel
David Ciccoricco, University of Otago (Modérateur.rice) April Salchert, University of Otago (Participant.e) Stuart Moulthrop, U. Wisconsin-Milwaukee (Participant.e) David Ciccoricco, University of Otago (Participant.e)
3:15 PM
3:15 PM
Pause - 30 minutes - 3:15 PM  -  3:45 PM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - Hall Pause
3:45 PM
3:45 PM
E-Lit in the Classroom - 1 heure 15 minutes - 3:45 PM  -  5:00 PM
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - DS-1520 Panel
Mark Marino, University of Southern California (Modérateur.rice) Johannah Rodgers, Currently: At Large; Formerly: The City University of New York (Participant.e) Aurelea Mahood, Capilano University (Participant.e) Ana Machado, University of Coimbra (Participant.e) Ana Sofia Aguilar (Participant.e) Alice Atsuko Matsuda, Federal University of Technology of Paraná, (Participant.e)
Pavillon J.-A. DeSève (DS) UQAM - DS-1545 Panel
Serge Bouchardon, Université de Technologie de Compiègne (Modérateur.rice) Corentin Lahouste, UCLouvain (Participant.e) Philippe Boisnard, indépendant (Participant.e) Yan St-Onge, UQAM (Participant.e)
6:00 PM
6:00 PM
Uchronia : What if ? - 4 heures 30 minutes - 6:00 PM  -  10:30 PM
Eastern Bloc - Petite salle Exhibit
7:30 PM
7:30 PM
Soirée de Performances bleuOrange - 2 heures - 7:30 PM  -  9:30 PM
Eastern Bloc - Grande Salle Performances
Alexandra Saemmer (Participant.e) Ottar Ormstad (Participant.e) Alan Bigelow, Medaille College (Participant.e) Jonathan Bélisle (Participant.e) Philippe Boisnard, indépendant (Participant.e) david jhave johnston, Glia.ca (Modérateur.rice) Christopher Funkhouser (Participant.e) Fulla Abdul-Jabbar, School of the Art Institute of Chicago (Participant.e) Eva Quintas, TOPO - Laboratoire d'écritures numériques (Modérateur.rice) Serge Bouchardon, Université de Technologie de Compiègne (Participant.e)