Paul Szejner

Assistant Professor
Instituto de Geología Universidad Nacional Autonoma de Mexico
Participates in 6 items

As a forest ecologist, I use stable isotopes in tree rings to study the relationships between plant physiology and environmental changes. I am interested in the mechanisms driving carbon and water fluxes on forested regions from seasonal to centennial scales.

Sessions in which Paul Szejner participates

Monday 27 June, 2022

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
13:30
13:30

- Classroom (SH-3260)

Workshop

Soumaya Belmecheri, Laboratory of Tree Ring Reserch (Instructor)

Milagros Rodriguez-Caton, University of California Davis (Instructor)

Alienor Lavergne, University of Reading (UK) (Instructor)

Paul Szejner, Instituto de Geología Universidad Nacional Autonoma de Mexico (Instructor)

Valérie Daux, Laboratoire des Sciences du Climat et de l'Environnement / Université de Versailles Saint Quentin (Instructor)

Tuesday 28 June, 2022

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
15:15
15:15
General Session (Dendrogeochemistry)
2 hours, 15:15 - 17:15

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Adam Csank, University of Nevada, Reno (Speaker)

Daigard Ricardo Ortega Rodriguez, University of Sao Paulo (Speaker)

Oloruntobi Gideon Olugbadieye, Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue (Speaker)

Ignacio Hermoso de Mendoza, Geotop (Speaker)

Paul Szejner, Instituto de Geología Universidad Nacional Autonoma de Mexico (Speaker)

Javier del Hoyo Gibaja, University of Lausanne (Speaker)

Clay Tucker, University of Alabama (Speaker)

Trevor Porter, University of Toronto Mississauga (Chair)

Scott St. George, University of Minnesota (Chair)

16:15
16:15

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Paul Szejner, Instituto de Geología Universidad Nacional Autonoma de Mexico (Speaker)

Wednesday 29 June, 2022

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
15:15
15:15

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Adam Csank, University of Nevada, Reno (Speaker)

Daigard Ricardo Ortega Rodriguez, University of Sao Paulo (Speaker)

Oloruntobi Gideon Olugbadieye, Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue (Speaker)

Ignacio Hermoso de Mendoza, Geotop (Speaker)

Paul Szejner, Instituto de Geología Universidad Nacional Autonoma de Mexico (Speaker)

Javier del Hoyo Gibaja, University of Lausanne (Speaker)

Clay Tucker, University of Alabama (Speaker)

Trevor Porter, University of Toronto Mississauga (Chair)

Scott St. George, University of Minnesota (Chair)

16:15
16:15

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Paul Szejner, Instituto de Geología Universidad Nacional Autonoma de Mexico (Speaker)

Thursday 30 June, 2022

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
14:05
14:05

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Paul Szejner, Instituto de Geología Universidad Nacional Autonoma de Mexico (Moderator)

Alienor Lavergne, University of Reading (UK) (Moderator)

Steven Voelker, Michigan Technological University (Moderator)

Rossella Guerrieri, University of Bologna (Moderator)

Adam Csank, University of Nevada, Reno (Moderator)

Jia Hu, University of Arizona (Speaker)

Kinzie Bailey, The University of Arizona (Speaker)

Marco Lehmann, WSL Birmensdorf (Speaker)

Soumaya Belmecheri, Laboratory of Tree Ring Reserch (Speaker)

Brandon Strange, University of Arizona (Speaker)

Laia Andreu-Hayles, Columbia University (Speaker)

Sessions in which Paul Szejner attends

Monday 27 June, 2022

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
8:30
8:30

- Classroom (SH-3420)

Workshop

Ignacio Hermoso de Mendoza, Geotop (Instructor)

Fabio Gennaretti, Uqat (Instructor)

E Boucher, Geotop (Instructor)

13:30
13:30

- Classroom (SH-3420)

Workshop

Andy Bunn, Robertson College (Instructor)

Tuesday 28 June, 2022

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
8:25
8:25
Welcome
19 minutes, 8:25 - 8:44

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

8:45
8:45

- Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Justine Ngoma, The Copperbelt University (Keynote speaker)

9:20
9:20
General Session (Dendroclimatology, PT1)
1 hour 15 minutes, 9:20 - 10:35

- Classroom (SH-3420)

Talk

Nicole Davi, William Paterson University & Lamont-Doherty Earth Observatory of Columbia University (Speaker)

Juliana De Sousa Nogueira, Czech University of Life Sciences Prague (CZU) (Speaker)

Alex Pace, Concordia University (Speaker)

Caroline Leland, William Paterson University (Speaker)

Raphaël Hébert, Alfred-Wegener-Institute (Speaker)

Valentina Vitali, Swiss Federal Research Inst. WSL (Chair)

Jim Speer, Indiana State University (Chair)

General Session (Dendroecology, PT1)
1 hour 15 minutes, 9:20 - 10:35

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Margaret Evans, University of Arizona (Speaker)

Raquel Alfaro-Sánchez, Wilfrid Laurier University (Speaker)

Yu-Mei Jiang, Czech University of Life Sciences Prague (Speaker)

Dario Martin-Benito, INIA-CSIC (Speaker)

Raphael Chavardes, Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue (Speaker)

Justin Maxwell, Indiana University (Chair)

Pauline Balducci, Geotop (Chair)

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Margaret Evans, University of Arizona (Speaker)

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Martin Girardin, Canadian Forest Service (Moderator)

Babst Flurin, University of Arizona (Moderator)

R. Justin DeRose, Utah State University (Moderator)

Margaret Evans, University of Arizona (Moderator)

Genaro Gutierrez, Universidad Nacional Autónoma de México (Moderator)

Stefan Klesse, Swiss Federal Research Institute WSL (Moderator)

Kelly Heilman, University of Arizona (Speaker)

Guillermo Gea-Izquierdo, INIA-CSIC (Speaker)

Olivier Bouriaud, Stefan cel Mare University of Suceava (Speaker)

9:35
9:35

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Raquel Alfaro-Sánchez, Wilfrid Laurier University (Speaker)

10:05
10:05

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Dario Martin-Benito, INIA-CSIC (Speaker)

- Classroom (SH-3420)

Talk

Caroline Leland, William Paterson University (Speaker)

11:00
11:00

- Classroom (SH-3420)

Talk

Edurne Martinez del Castillo, Johannes Gutenberg University Mainz (Speaker)

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Martin Girardin, Canadian Forest Service (Moderator)

Babst Flurin, University of Arizona (Moderator)

R. Justin DeRose, Utah State University (Moderator)

Margaret Evans, University of Arizona (Moderator)

Genaro Gutierrez, Universidad Nacional Autónoma de México (Moderator)

Stefan Klesse, Swiss Federal Research Institute WSL (Moderator)

William Marchand, Czech University of Life Sciences (Speaker)

Bogdan Strimbu, FERM (Speaker)

Ariane Mirabel, University of Western Ontario / Centre de Foresterie des Laurentides (CFL) (Speaker)

General Session (New perspectives and developments)
1 hour 15 minutes, 11:00 - 12:15

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

James Capshew, Indiana University (Speaker)

Daniel Griffin, University of Minnesota (Speaker)

Milos Rydval, Czech University of Life Sciences Prague (Speaker)

Tomás Muñoz-Salazar, Universidad Austral de Chile (Speaker)

Neil Pederson, Harvard Forest (Speaker)

Scott St. George, University of Minnesota (Chair)

Ignacio Hermoso de Mendoza, Geotop (Chair)

11:15
11:15

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Daniel Griffin, University of Minnesota (Speaker)

- Classroom (SH-3420)

Talk

Alexandre Florent Nolin, Uqat (Speaker)

11:30
11:30

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Neil Pederson, Harvard Forest (Speaker)

12:00
12:00

- Classroom (SH-3420)

Talk

Valerie Trouet, University of Arizona (Speaker)

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Tomás Muñoz-Salazar, Universidad Austral de Chile (Speaker)

13:30
13:30
General Session (Dendroclimatology, PT3)
1 hour 30 minutes, 13:30 - 15:00

- Classroom (SH-3420)

Talk

Daniela Granato, University of Arkansas (Speaker)

María Eugenia Ferrero, IANIGLA-CONICET Argentina (Speaker)

Christine Lucas, Universidad de la Republica - Uruguay (Speaker)

George Rhee, University of Nevada Las Vegas (Speaker)

Ze'ev Gedalof, University of Guelph (Speaker)

Priyadarshini Parsons O'Brien, University of New South Wales (Speaker)

Grant Harley, University of Idaho (Chair)

Matthew Bekker, Brigham Young University (Chair)

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Greg King, University of Alberta (Moderator)

Kaisa Rissanen, Université du Québec à Montréal (Moderator)

Mitchell Bonney, University of Toronto Mississauga (Speaker)

Valentina Vitali, Swiss Federal Research Inst. WSL (Speaker)

Maegen Rochner, University of Louisville (Speaker)

Mareike Hirsch, University of Freiburg (Speaker)

Danielle Martin, Brock University (Speaker)

General Session (Ecophysiology)
1 day 3 hours 30 minutes, Tue 28, 13:30 - Wed 29, 17:00

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Ali Segovia-Rivas, Johannes Gutenberg University Mainz (Speaker)

Jeanny Thivierge-Lampron, Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue (Speaker)

Katja Rinne-Garmston, Natural Resources Institute Finland (Luke) (Speaker)

Paulina Fernanda Puchi Gonzalez, Dipartimento Territorio e Sistemi Agro-Forestali (Speaker)

Charlotte Angove, Natural Resources Institute Finland (Speaker)

Marceau Badaroux, Uqat (Speaker)

Sepideh Namvar, Geotop (Chair)

Guillermo Gea-Izquierdo, INIA-CSIC (Chair)

14:00
14:00

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Katja Rinne-Garmston, Natural Resources Institute Finland (Luke) (Speaker)

14:15
14:15

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Paulina Fernanda Puchi Gonzalez, Dipartimento Territorio e Sistemi Agro-Forestali (Speaker)

14:30
14:30

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Mareike Hirsch, University of Freiburg (Speaker)

14:45
14:45

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Marceau Badaroux, Uqat (Speaker)

15:15
15:15

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Adam Csank, University of Nevada, Reno (Speaker)

15:30
15:30

- Classroom (SH-3420)

Talk

Rob Wilson, University of St Andrews (Speaker)

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Daigard Ricardo Ortega Rodriguez, University of Sao Paulo (Speaker)

15:45
15:45

- Classroom (SH-3420)

Talk

Justin Maxwell, Indiana University (Speaker)

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Oloruntobi Gideon Olugbadieye, Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue (Speaker)

16:00
16:00

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Ignacio Hermoso de Mendoza, Geotop (Speaker)

16:30
16:30

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Javier del Hoyo Gibaja, University of Lausanne (Speaker)

- Classroom (SH-3420)

Talk

Valérie Daux, Laboratoire des Sciences du Climat et de l'Environnement / Université de Versailles Saint Quentin (Speaker)

16:45
16:45

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Clay Tucker, University of Alabama (Speaker)

- Classroom (SH-3420)

Talk

Matthew Therrell, University of Alabama (Speaker)

17:00
17:00

- Classroom (SH-3420)

Talk

Andria Dawson, Mount Royal University (Speaker)

Wednesday 29 June, 2022

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
8:45
8:45

- Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Margot Kuitems, University of Groningen (Keynote speaker)

M.W. Dee, University of Groningen (Keynote speaker)

9:20
9:20

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Claire Depardieu, Université Laval (Moderator)

Martin Girardin, Canadian Forest Service (Moderator)

Steve Chhin, West Virginia University (Moderator)

Philippe Rozenberg, INRAE (Moderator)

Jodi Axelson, Lands (Speaker)

Etienne Robert, Université du Québec à Montréal (Speaker)

9:50
9:50

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Philippe Rozenberg, INRAE (Speaker)

10:20
10:20

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Etienne Robert, Université du Québec à Montréal (Speaker)

11:00
11:00

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Scott St. George, University of Minnesota (Speaker)

General Session (Dendrogeosystems)
1 hour 15 minutes, 11:00 - 12:15

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Scott St. George, University of Minnesota (Speaker)

Troy Nixon, Lamont-Doherty Earth Observatory (Speaker)

Dave Sauchyn, University of Regina (Speaker)

Stefan Klesse, Swiss Federal Research Institute WSL (Speaker)

Ignacio Hermoso de Mendoza, Geotop (Chair)

Feng Wang, Institut national de la recherche scientifique (Chair)

11:15
11:15

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Troy Nixon, Lamont-Doherty Earth Observatory (Speaker)

11:30
11:30

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Dave Sauchyn, University of Regina (Speaker)

11:45
11:45

- Salle polyvalente (SH-4800)

Talk

Stefan Klesse, Swiss Federal Research Institute WSL (Speaker)

12:30
12:30
Poster Session
2 hours, 12:30 - 14:30

- Salle polyvalente (SH-4800)

Posters

- Salle polyvalente (SH-4800)

Poster

Sepideh Namvar, Geotop (Speaker)

- Salle polyvalente (SH-4800)

Poster

Lucie Barbier, Uqat (Speaker)

- Salle polyvalente (SH-4800)

Poster

Valentina Vitali, Swiss Federal Research Inst. WSL (Speaker)

- Salle polyvalente (SH-4800)

Poster

Alvaro Gonzalez-Reyes, Universidad Mayor (Speaker)

- Salle polyvalente (SH-4800)

Poster

Michal Rybníček, Mendel University in Brno (Speaker)

- Salle polyvalente (SH-4800)

Poster

Camille Lepage, Geotop (Speaker)

- Salle polyvalente (SH-4800)

Poster

Bruna Hornink, University of Sao Paulo (Speaker)

- Salle polyvalente (SH-4800)

Poster

Giuliano Locosselli, Institute of Environmental Research (Speaker)

- Salle polyvalente (SH-4800)

Poster

Milagros Rodriguez-Caton, University of California Davis (Speaker)

- Salle polyvalente (SH-4800)

Poster

Ariel Muñoz, Pontificia Universidad Católica de Valparaíso (Speaker)

18:30
18:30
TRS-Awards ceremony & FREE Pre-Dining cocktail
2 hours 30 minutes, 18:30 - 21:00

- Agora Hydro-Québec (CO-R500)

Thursday 30 June, 2022

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
8:45
8:45

- Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Giuliano Locosselli, Institute of Environmental Research (Keynote speaker)

9:20
9:20

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Laia Andreu-Hayles, Columbia University (Moderator)

María Eugenia Ferrero, IANIGLA-CONICET Argentina (Moderator)

Giuliano Locosselli, Institute of Environmental Research (Moderator)

Kevin Anchukaitis, University of Arizona (Moderator)

Clara Rodriguez Morata, Lamont-Doherty Earth Observatory (Moderator)

Daigard Ricardo Ortega Rodriguez, University of Sao Paulo (Speaker)

Arturo Pacheco Solana, Tree Ring Lab Columbia University (Speaker)

Milena Veiga, University of Sao Paulo (Speaker)

Emanuele Ziaco, Johannes Gutenberg University Mainz (Speaker)

Ginette Ticse, Universidad Continental (Speaker)

Mariano Morales, IANIGLA-CONICET Argentina (Speaker)

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Daigard Ricardo Ortega Rodriguez, University of Sao Paulo (Speaker)

9:35
9:35

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Arturo Pacheco Solana, Tree Ring Lab Columbia University (Speaker)

9:40
9:40

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Emanuele Ziaco, Johannes Gutenberg University Mainz (Speaker)

9:50
9:50

- Amphitheatre (SH-2800)

Panel

10:05
10:05
10:10
10:10

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Clara Rodriguez Morata, Lamont-Doherty Earth Observatory (Speaker)

10:20
10:20
10:25
10:25

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Milagros Rodriguez-Caton, University of California Davis (Speaker)

10:35
10:35

- Amphitheatre (SH-2800)

Panel

11:00
11:00

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Laia Andreu-Hayles, Columbia University (Moderator)

María Eugenia Ferrero, IANIGLA-CONICET Argentina (Moderator)

Giuliano Locosselli, Institute of Environmental Research (Moderator)

Kevin Anchukaitis, University of Arizona (Moderator)

Clara Rodriguez Morata, Lamont-Doherty Earth Observatory (Moderator)

Jorge A. Giraldo, Universidad Nacional de Colombia (Speaker)

Marcelo Scipioni, Universidade Federal de Santa Catarina (Speaker)

Rose Oelkers, Lamont-Doherty Earth Observatory (Speaker)

Jim Speer, Indiana State University (Speaker)

Diego Pons Ganddini, Colorado State University (Speaker)

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Jorge A. Giraldo, Universidad Nacional de Colombia (Speaker)

11:05
11:05

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Rose Oelkers, Lamont-Doherty Earth Observatory (Speaker)

11:30
11:30

- Amphitheatre (SH-2800)

Panel

11:45
11:45
11:50
11:50

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Diego Pons Ganddini, Colorado State University (Speaker)

12:00
12:00

- Amphitheatre (SH-2800)

Panel

13:25
13:25

- Amphitheatre (SH-2800)

Keynote

Dominique Arseneault, Université du Québec à Rimouski (Keynote speaker)

14:05
14:05
14:20
14:20
14:35
14:35
15:05
15:05

- Amphitheatre (SH-2800)

Talk

Soumaya Belmecheri, Laboratory of Tree Ring Reserch (Speaker)

15:35
15:35